Uçakların İniş-Kalkış Saatleri Nasıl Belirleniyor?

Tarifeli uçuş saatleri, rastlantısal değil.

Havayollarının “uçuş planlama” olarak bilinen, karmaşık bir matrisin etraflıca düşünülerek oluşturulmuş sonucu.

Uçuş saatleri ve süreleri belirlenirken pek çok değişken için ciddi matematiksel hesaplamalar yapılıyor.

UÇUŞ NE ZAMAN BAŞLAR/BİTER❓

Yolcular uçağa alınıp, boarding tamamlanır ve uçağın kapısı kapanır. Uçak push back işlemiyle pist başına doğru itilmeye başladığı an kalkış saati kabul ediliyor.

İniş saati ise uçağın park pozisyonuna yanaşıp kapısının açıldığı an olarak kabul ediliyor.

Yani uçuş sürenizi, uçağın tekerlerinin dönmeye başladığı andan kapı açılana kadar geçen süre olarak özetlemek mümkün.

Genelde havayolları zamanında kalkış ve varış hedefini tutturmak için tarifeleri açıklarken uçuş sürelerine blok zamanlar ekliyor. Bu süreler de eklendikten sonra o rotadaki uçuş süresi ortaya çıkıyor.

UÇUŞ SÜRESİNDE HANGİ FAKTÖRLER ETKİLİ❓

Havayolları uçuş saatleri, süreleri ve ekleyecekleri blok zamanı belirlerken pek çok faktöre bakıyor:

Havalimanı en önemli faktör. Uçulan havalimanının trafik durumu, slot yoğunluğu, uçağın indikten sonra alanda kendine yer bulup bekleyebileceği zaman dilimi, iniş kalkış öncesi uçağın taksi yapacağı süre ve çok daha fazlası.

Havaalanı altyapısı da çok önemli. Alanda kaç tane kapı, körük bulunduğundan, en yoğun gün ve saatlere; alanda kaç pist olduğundan ve bu pistlerin kaçının açık olduğuna. İnşaat, bakım veya diğer kısıtlamaların uçuş sayısını sınırlaması veya engellemesi gibi durumların olup olmadığına kadar her şeye bakılıyor.

Havayolları ayrıca bağlantılı uçuşları da planlama yaparken hesaba katıyor.
Aktarma yapacak yolcuların uçuşları kaçırmamalarını sağlamak için uçuşların kalkış ve iniş zamanları ile oynanıyor. Bağlantılı yolcuların havalimanı içindeki yürüyüş veya terminaller arasındaki geçiş süreleri bile hesaplanıyor.

Mürettebatın uçuşa devam edip etmeyeceği de uçuş planlamasını etkiliyor. Bazen uçuş ekibi gittiği uçakla geri dönerken bazen de dönüş uçuşunda başka bir mürettebat yer alıyor. Ekip değişimi olacak uçuşlarda planlama yaparken bu da mutlaka göz önüne alınıyor.

adbanner