First Class Yolcu İçkisini Ekonomi Yolcusuyla Paylaşabilir mi?

Geçtiğimiz pazar günü American Airlines’in 1862 sefer sayılı Philadelphia-Atlanta seferi çok ilginç bir olaya sahne oldu. Uçağın First Class sınıfında seyahat eden Robin Hood ruhlu bir yolcu, uçuş öncesi, ekonomi sınıfında yolculuk eden iki arkadaşına, içecek ulaştırmak için büyük çaba sarf etti. Bu esnada birbirinden ilginç zorluklar ve engellerle karşılaştı. En sonunda da kendisini uçağın dışında buldu!

Olayın en başına dönersek yolcu, uçağa binip first class sınıfındaki 1A koltuğuna oturduktan sonra kabin ekibinin uçuş öncesi ikramı olan içeceğini (pre-deperture beverage) alıp iki tane daha istediğini söyledi. Kabin memuru kendisine bir seferde sadece bir içki servis edebileceğini söyledi. Yolcu, içkilerden birinin yanındaki 1C koltuğunda seyahat eden kadın yolcu için olduğunu söyledi. (Oysa kadının bundan haberi yoktu!) Kabin memuru bir süre sonra elinde iki içki ile geldiğinde yolcu, içkileri alarak uçağın ekonomi sınıfına doğru ilerlemeye başladı.


İlgili Haber | Uçakta İçilebilecek En İyi Şey Nedir?


Ancak uçuş görevlisi, içkilerle birlikte first class bölümünde kalması gerektiğini hatırlatarak araya girdi. Yolcu bu kez de tuvalete gideceğini söyledi. Ama yine başarısız bir deneme oldu. Çünkü kabin memuru yolcuya first class sınıfında bulunan tuvaletleri işaret ederek onları kullanmak zorunda olduğunu hatırlattı.

Bütün bu engeller ve direnişe rağmen yolcu pek vazgeçecek gibi görünmüyordu. First class bölümündeki tuvalete gidip ekonomi sınıfındaki arkadaşlarına mesaj attı. Onlara, uçağın first ve ekonomi sınıfı arasında kalan orta kısmında buluşalım dedi. Bu planı gerçekleştirmek üzere “tuvalet bahanesi” ile gelen arkadaşları da kabin memurları tarafından arka taraflardaki tuvaleti kullanmaları konusunda yönlendirildi. İşte tam o anda iş çığırından çıktı. Havayolunun bir yöneticisi uçakta belirdi ve first class sınıfındaki Robin Hood ruhlu yolcu ile bir süre konuştuktan sonra; yolcu kabin bagajını alarak uçaktan indi. Yaşanan olaylar first class sınıfında 2C koltuğunda seyahat eden Katie Genter’in twitlerine şu şekilde yansıdı.

Olay, iyi niyetli ve masumane bir yaklaşım gibi görünüyor olsa da, havayolları özellikle ekonomi yolcularına ekstra avantajlar sağlamak konusunda pek gönüllü değil. Geçtiğimiz yıl, bir kabin görevlisinin, ekonomi sınıfında yolculuk eden iki profesyonel basketbol oyuncusunun uçağa bindikten sonra first class sınıfındaki battaniyeleri aldıkları konusunda şikayetçi olmasının ardından iki yolcu uçuştan atılmıştı.

Olayı içecek servisi yönünden değerlendirmek gerekirse, hem uluslararası hem de federal düzenlemeler, içeceklerin doğrudan bir uçuş görevlisi tarafından servis edilmedikçe uçak içinde içilmesini yasaklıyor. Bazı havayolları first class yolcuların herhangi bir içkiyi ekonomi sınıfındaki başka bir yolcu ile paylaşmasına izin verebilir, ancak bunun için hem izin almak hem de uçak kalkana kadar beklemek zorunda.


İlgili Haber | Havayollarının Şampanya Savaşı


American Airlines yetkilileri olayın üzerine yaptığı açıklamada; “Yolcu, uçağa biniş (boarding) sürecinin aksamasına neden oldu. Biz de kendisini daha sonraki başka bir seferde uçurmayı teklif etmeyi teklif ettik. Ancak yolcu bu teklifi reddetti. Biz de bilet ücretini kendisine iade ettik.” demekle yetindi.

adbanner