Uçakta Dini Gerekçelerle Koltuk Değiştirilir mi?

Bir haham, uçaktaki koltuğunun değiştirilmesi ve eşiyle yan yana oturmak istediğini söyledi; bunun üzerine uçaktan indirildi. Haham şimdi, JetBlue Havayolları’na karşı, kötü niyetli ve kasıtlı şekilde din ve ırk ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

31 Aralık 2023’te ABD’li JetBlue Havayolları‘nın 2050 sefer sayılı New York (JFK) – Palm Springs (PSP) uçuşunun yolcuları arasında Abraham Lunger adında bir haham ve karısı da bulunuyordu. Eşi 21B numaralı koltukta oturan hahamın koltuğu ise 18A olarak belirlenmişti.

Haham, Ortodoks bir Yahudi olarak, aralarında kan bağı bulunan bir akrabası veya eşi olmadığı sürece, uçakta herhangi bir kadının yanına oturamazdı. Bu yüzden uçağa binmek üzere kapıya geldiğinde, görevlilere, eşinin yanına geçmeye izni olup olmadığını sordu. Kendisine uçakta hiç boş koltuk olmadığı bilgisi verildi. Ancak kapıdaki görevli, uçağa bindiğinde koltuğunun değiştirilmesini talep edebileceğini söyledi.

Uçağa binip koltuğuna doğru ilerleyen haham, yan koltuğunda bir kadının oturduğunu gördü. Dini inançlarına bağlı kalarak, kadın yolcunun yanına oturmamak için sessizce koridorda beklemeye başladı.

Davacı haham, kimseden koltuk değiştirme talebinde bile bulunamadan, kabin görevlisinin kendisine koltuğuna oturması için bağırdığını iddia ediyor. Bu durum üzerine, dini inançları hakkında görevliye bilgi verdiğini söyleyen haham, kabin görevlisinin bu açıklamayı kabul etmediğini ve kendisiyle koltuk değiştirmeyi gönüllü olarak kabul edecek başka bir yolcuyla da koltuk değiştirmesini engellemeye çalıştığını söyledi. Durum kokpite iletildi.

Lunger’in mahkemeye sunduğu dilekçede, gürültü yapmadığı, güç kullanmadığı ve diğer yolcuları korkutmadığı gibi detaylar yer alıyor. Görevliler tarafından Lunger’e, bunun bir ihlal olduğu ve uçakta ağırlık dengesizliğine neden olabileceği için koltuk değiştiremeyecekleri bilgisi verildi.

Bu talimatlara uymayı reddeden Lunger’e, uçağın pilotu tarafından söylendiği iddia edilen “Üzgünüm, uçaktan inmeniz gerekiyor, mürettebat sizinle uçarken kendisini güvende hissetmiyor, uçak siz burada olduğunuz müddetçe kalkmayacak” sözleri de dilekçe de yer aldı. Lunger, uçaktan inmeyi reddettiğinde ise pilot, eğer inmezlerse diğer herkesin uçaktan inmek zorunda kalacağını ve uçakta yalnızca kendilerinin kalacağını söyledi. Daha sonra haham ve karısı uçaktan indirildi.

 

Lunger çifti ile birlikte, Ortodoks Yahudi Kıyafeti giyen bir başka kadın yolcu daha uçaktan indirildi. Bu tip bir kıyafet giymeyen ancak Lunger’ın dininin gerekliliklerini yerine getirmesinin engellenmesine itiraz eden başka bir yolcu ise uçaktan indirilmedi.

Dava başvurusunda sivil hakların ihlali, ayrımcılık ve taciz iddiaları yer alıyor. Çifti temsil eden New York merkezli Brustein Hukuk Bürosu’nda görevli avukat Evan Brustein, yaşanan olayı şu şekilde açıklıyor:

“Herkes, önyargı yaşama korkusu olmadan güvenli bir şekilde seyahat etmeyi hak ediyor. Müvekkillerimiz, evlerine, ailelerinin yanına güvenli bir şekilde götürülmekten başka bir şey beklemeden uçağa bindi. Ancak, Yahudi kimlikleri nedeniyle bir ayrımcılıkla karşılaştılar”

“Müvekkillerimiz mahkeme salonunda adalet arıyor. Dini inançları ne olursa olsun her bireyin onurlu ve saygılı davranılma hakkına sahip olduğunun teyit edilmesini istiyor.”

Lunger çifti ile beraber, aynı uçakta bulunan ve uçaktan indirilen bir başka Ortodoks Yahudi Brucha Ungar da davacılar arasında yer aldı. Avukatlar, Lunger’i ‘saygın bir haham‘ olarak tanımlarken; eşinin de özel ihtiyaç sahibi kızlarla çalıştığı ve bir okulda öğle yemeği servisi yaptığı belirtildi. Burcha Ungar’ın ise çocuk bakıcısı olduğu dilekçede yer aldı.

Davanın sanıkları ise JetBlue Havayolları ve kimliği şu anda bilinmediği için Jane Doe olarak anılan bir kadın kabin görevlisi olarak belirlendi.

‘Kötü niyetli ve kasıtlı’ dini ve ırksal ayrımcılıkla suçlanan havayolu tarafından yapılan açıklamada ‘her yıl birçok farklı kökenden gelen milyonlarca yolcuya hizmet vermekten gurur duyuyoruz’ ifadeleri yer aldı. ‘Müşterilerimizin çeşitli isteklerini karşılamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Tüm müşterilerimize JetBlue’dan bekledikleri deneyimi yaşatıyoruz. Dava sürecinin devam etmesi nedeniyle daha fazla yorum yapmayacağız’ denildi.


İlgili Haber | Havayolları Hangi Yolcuları Kara Listeye Alabilir?

adbanner