Uçuşta Valizi Kaybolan Yolcu Manevi Tazminat Alabilir mi?

Yargıtay’dan valiz kayıpları ile ilgili, havayollarını üzecek emsal bir karar geldi! Bundan böyle uçuşta bagajınız kaybolursa, manevi tazminat talep edebilirsiniz. 

İstanbul aktarmalı olarak Ankara’dan Mısır’a giden bir yolcunun bagajı, Moskova uçağına konuldu. Mısır’a giden yolcuya, bagajları teslim edilemedi. Seyahati boyunca bavullarına ulaşmaya çalışan yolcu, Türkiye’ye döndükten sonra bavulunun kilidinin kırıldığını ve eşyalarının karıştırıldığını tespit etti.

Seyahat süresince, sürekli kullandığı ilaçlarından da mahrum kalan yolcu, bavulu olmadığı için alışveriş sebepli masraf yaptığını, giysi almak durumunda kaldığını, tatilini stres altında ve moral bozukluğu içerisinde geçirdiğini belirterek maddi ve manevi zararının karşılanması için dava açtı.


İlgili Haber | Kaybolan Valiz İçin 1.6 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek


Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, davacının manevi tazminat talebini kabul edince, havayolu buna itiraz etti. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, manevi tazminata hükmeden kararı bozdu. Yerel Mahkeme kararında direndi ve dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Burada görülen davanın ardından, havayolunun manevi tazminat ödemesine hükmedildi.

Davacının huzur içinde tatil yapmaktan çok, bagajına ulaşabilme çabasıyla, giderek artan stres içinde seyahatini tamamladığı belirtilen kararda, bagajın Türkiye’ye döndükten çok sonra teslim edilmesinin ve valizin kilit sisteminin kırılarak eşyaların karıştırılmasının, davacının kişilik haklarının ihlali niteliğinde olduğu belirtildi.


İlgili İçerik | Kaybolan Valizler İçin Havayolları Ne Kadar Tazminat Ödüyor?

adbanner