Uçakta En Pahalı Wi-Fi Hizmetini Kim Veriyor?

Son zamanlarda Türk Hava Yolları, Singapur Hava Yolları ve Air Canada gibi birçok havayolu, yolcularına sunduğu uçak içi Wi-Fi hizmetinin fiyatlarını güncelledi ve ücretsiz uçak içi mesajlaşma hizmeti sunmaya başladı. Şu ana kadar, uçak içi Wi-Fi hizmeti konusunda, yolcularından en fazla ücret talep eden havayolu, İsviçreli SWISS’ti. Ancak havayolu, bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor.

2 Ağustos 2023’ten itibaren SWISS, tüm uzun mesafeli uçuşlarda ücretsiz uçak içi mesajlaşma hizmetini başlatacak. Bu gelişme, hizmetin, herhangi bir veri limiti olmadan, uçuş boyunca tüm yolculara sunulacağı anlamına geliyor. Sunulan ücretsiz hizmet, WhatsApp, Facebook Messenger ve Telegram gibi sohbet servisleriyle sınırlı olacak; akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde kullanılabilecek.

Yolcular ücretsiz hizmet sayesinde resim gönderip alabilecek; ancak video gönderip alamayacak. Ayrıca, bu hizmet, yolcuların sosyal medya hesaplarına, e-postalarına erişmelerine izin vermeyecek.

Bu kritik adım SWISS ile seyahat eden pek çok yolcunun uçakta daha iyi zaman geçirmesine yardımcı olacak gibi görünüyor.

Wi-Fi Paketlerindeki Veri Sınırları Kaldırıldı

İsviçreli havayolu ayrıca uçak içi Wi-Fi paketlerinin fiyatlarında değişiklik yapmaya hazırlanıyor. 2 Ağustos 2023 itibarıyla SWISS, uzun mesafeli uçuşlarda, yolcularına veri sınırı olmayan iki farklı Wi-Fi paketi sunacak:

  • Dört saatlik Wi-Fi paketi 25 CHF (yaklaşık 29 Dolar)
  • Tüm uçuş Wi-Fi paketi 35 CHF (yaklaşık 40 Dolar) olacak
  • SWISS’in first class yolcuları ve HON Circle üyeleri, sınırsız ve ücretsiz Wi-Fi hizmeti alacak.
SWISS Uçakta Wi-Fi Hizmeti Yeni Fiyatlandırma

Daha önce SWISS’in uçakta Wi-Fi hizmeti veri kullanımına dayalıydı. 220 MB veri kullanılabilen Wi-Fi hizmeti için yolcuların 59 CHF (yaklaşık 68 Dolar) ödemesi gerekiyordu.

SWISS Uçakta Wi-Fi Hizmeti Eski Fiyatlar

Havayolu, uçak içi Wi-Fi fiyatlandırmasını büyük ölçüde iyileştirme kararı almış olsa da; havayolu şirketleri arasında en yüksek Wi-Fi ücreti talep eden havayolları arasında olduğunu söylemek mümkün.

SWISS, yeni karar sonrası, herkes için yeterli bant genişliği sağlanabileceğinden emin olmak için, sosyal medya platformlarındaki videolar dışında, video akış hizmetlerini kapatacak. Ses akışı, bulut hizmetleri ve VPN ise kullanılabilecek.


İlgili Haber | Uçakta İnternet Nasıl Çalışıyor?

adbanner