Uçakta Kural Tanımaz Yolculara Kesilen En Büyük Ceza

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) 6 Ocak’ta yaşanan kanlı Capitol isyanının ardından, uçakta meydana gelen olayların sayısının artışına bağlı olarak, kural tanımayan sorunlu yolcular için daha katı tedbirler alınacağını açıkladı. Havayolu mürettebat üyelerine saldıran, onları tehdit eden, işlerini yapmalarını engelleyen ve gökyüzünde olay çıkaran kural tanımaz yolculara, hapis cezasının yanı sıra 35.000 Dolar’a kadar para cezası verilebileceğini duyuran FAA, bu radikal kararın, COVID-19 salgını nedeniyle şu anda havayollarının ciddi şekilde sorun yaşadığı, uçakta maske takmayı reddeden yolcular için de geçerli olacağını net olarak vurgulamıştı.

Bu karar doğrultusunda FAA, kabin memuruna iki kez saldıran ve uçakta maske takmamak konusunda direnen bir yolcuya, 52.500 Dolar para cezası keserek yeni bir rekora imza attı.


İlgili Haber | Uçakta Sorunlu Yolcu Artıyor


23 Aralık 2020’de Delta Havayolları’na ait bir uçakta, Honolulu’dan Seattle’a uçan bir yolcuya 52.500 Dolar para cezası kesildi. Yolcunun, bu ağır cezayı almasını gerektiren suçları ise şu şekilde:

  • Seyir esnasında kokpit kapısını açmaya çalışmak, mürettebat üyelerinin talimatlarına uymayı defalarca reddetmek, bir kabin memuruna tokat atmak ve onu iterek fiziksel olarak saldırıda bulunmak. Kendisini sakinleştirmeye çalışan diğer kabin memurlarını tehdit etmek.
  • Kabin ekibi, uçaktaki diğer yolcuların da yardımıyla, kural tanımaz, asi yolcuya, plastik kelepçe takmayı başardı. Yolcu, daha sonra kelepçelerin birinden kurtuldu ve aynı kabin memuruna ikinci kez tokat attı.
  • Uçak, sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirdikten sonra, polis asi yolcuyu gözaltına aldı.

FAA, başlangıçta para cezalarını 35.000 Dolar ile sınırlandırırken, bahsedilen yolcu, maksimum ceza tutarının 1,5 katı para cezasıyla karşı karşıya. Asi yolcu, yeni sıfır tolerans politikası Ocak 2021’de yürürlüğe girdiği için, geriye dönük olarak cezalandırılmak isteniyor. Zira olayın yaşandığı sorunlu uçuş, Aralık 2020’de gerçekleşti.

Kural tanımaz yolcunun şimdi, FAA’den aldığı ceza makbuzuna ait ödemeyi yapması veya itiraz etmesi için 30 günü var.

Yeni katı kuralların uygulamaya alınmasının ardından geçen 4 aylık sürede, 9.000 – 27.000 Dolar arasında para cezalarıyla karşı karşıya kalan başka yolcular da oldu.

15 Şubat 2021’de Fort Lauderdale’den Knoxville’e, Allegiant ile uçan bir yolcuya kesilen 9.000 Dolar’lık para cezası için gerekçeler şu şekilde açıklandı:

Kabin memuru tarafından, uçağa binerken, yüz maskesini ağzını ve burnunu tamamen içine alacak şekilde takması için uyarıda bulunulmasına rağmen, yolcu, ısrarla bunu reddetti. Kabin memuru tarafından, maskesini takması için defalarca uyarıldı. Maske takmayacağını söyleyerek, görevliye küfürler yağdırdı. Daha sonra tuvaleti kullanmak için kabinin ön kısmına geldi ve tuvalet dolu olduğu için koridora oturdu. Kabin memuru tarafından, orada oturamayacağına yönelik aldığı uyarının ardından, ayağa kalkan asi yolcu, maskesini takmadan kabin memuruna yaklaştı, bağırmaya ve hakaret etmeye başladı. Başka bir kabin memuru ise aynı yolcuya form vermek istediğinde, yolcunun, kabin memurlarının kendisine hiçbir şey yapamayacağını söyleyerek küfürler yağdırdı.

FAA, 5 Şubat 2021’de, Fort Lauderdale’den Las Vegas’a gerçekletirilen JetBlue uçuşunda kuralları çiğneyen bir yolcuya, 18.500 Dolar para cezası kesildiği duyuruldu. Yolcunun suçlandığı konular ise şu şekilde::

Kabin memuru, asi yolcunun elinde, havayolunun kendisine sunmadığı birkaç mini alkol şişesi tuttuğunu gördü. Yolcuya, uçuş sırasında kendine ait kişisel içkileri içemeyeceğini defalarca söylemesine rağmen, yolcu içmeye devam etti. Ayrıca, kabin görevlileri, yemek yemediği veya bir şeyler içmediği sürece yüz maskesini sürekli takılı tutması gerekmesine rağmen, asi yolcunun, yüz maskesini sürekli çıkardığı veya uygunsuz bir şekilde taktığını raporladı. Yolcunun neden olduğu rahatsızlıklar, uçuş görevlilerinin, pilotlara durum hakkında bilgi vermesini gerektirdi. Zira bu durum, onların görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmelerini engelliyordu.

FAA, 1 Ocak 2020’de, Fort Lauderdale’den Las Vegas’a yapılan Southwest uçuş uçuşunda da bir yolcuya 27.000 Dolar para cezası kesti. Kural tanımaz yolcunun suçlandığı konular ise şu şekilde.

Yolcu, koltuğuna oturduktan sonra bağırmaya ve ellerini önündeki koltuğa vurarak yakındaki yolcuları rahatsız etmeye başladı. Uçuş sırasında, ‘birini öldüreceğini, elinde bir bomba olduğunu ve uçağı patlatacağını’ söyledi. Bu kural tanımaz davranışlar nedeniyle, kabin memurları, asi yolcunun yakınındaki birkaç yolcuyu başka yerlere oturttu. Kaptan, uçağı Oklahoma şehrine indirdi. Polis,  yolcuyu uçak içinde gözaltına aldı.


İlgili Haber | Havayolları Kimleri Kara Listeye Alabiliyor?


FAA’nın, bu konuda gösterdiği sıfır tolerans politikası, hemen herkes tarafından memnuniyetle karşılanıyor. İlk duyurulduğunda, bunun sadece boş bir tehdit olduğunu düşünenler bile, bunun FAA tarafından sürekli uygulanacak bir politika olduğuna ve kural tanımaz yolculara binlerce (ve bazı durumlarda onbinlerce) Dolar para cezası kesileceğine ikna oldu gibi görünüyor.

adbanner