Uçaktaki Mikroplardan Korunmak İçin En İyi Yöntem | Boarding Info

Written by 23:00 Araştırmalar, SEYAHAT

Uçaktaki Mikroplardan Korunmak İçin En İyi Yöntem

Seyahat ederken, mikroplardan tamamen kaçınmanın bir yolu yok. Ancak bilim insanları, vücudunuzun mikroplara karşı daha hazırlıklı olmasını sağlamanın uyumaktan geçtiğini söylüyor.

Bilim insanları, uykunun, sağlıklı kalmaya nasıl katkıda bulunduğunu keşfetmeye devam ediyor. Journal of Experimental Medicine’de Şubat 2019’da yayımlanan bir çalışma, bir tür beyaz kan hücresi olan T hücrelerinin “vücudun bağışıklık tepkisi için kritik” olduğunu ve yeterince uyuyan kişilerin, T hücrelerine sahip olmak konusunda daha donanımlı olduklarını iddia ediyor.

Araştırmacılar, “Gαs çifti reseptör agonistleri” olarak bilinen bir grup sinyal molekülünü inceledi. Bu moleküllerin, bağışıklık sistemini baskılayabileceği görüldü. T hücrelerinin, enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini engelleyip engellemedikleri, yapılan bu çalışmadan önce bilinmiyordu.

İkisinin nasıl etkileşime girdiğini görmek için araştırmacılar, gece uykusunu iyi almış bir grup gönüllüden ve bütün gece ayakta kalan başka bir gruptan örnekler aldı. Uyuyan gönüllülerden alınan T hücrelerinin, uyanık deneklerden alınan T hücrelerine göre önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde “integrin aktivasyonu” gösterdiği sonucuna ulaşıldı. Bu, hücrelerin, hastalığı savuşturmak için virüs bulaşmış hücrelere saldırmak konusunda daha aktif oldukları anlamına geliyor.

Yapılan çalışmanın ilk yazarı olan Luciana Besedovsky: “Bulgularımız, uykunun, özellikle uyku bozuklukları, depresyon, kronik stres, yaşlanma, vardiyalı çalışma gibi bozulmuş uyku ile karakterize edilen durumların yüksek prevalansı ışığında, T hücre yanıtlarının etkinliğini artırma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Uçakta mikroplardan korunmak için uyumayı deneyin

Peki, bu sizin için ne anlama geliyor? Bu, bir sonraki denizaşırı uçuşunuzda, eğlence sistemi ekranınızı kapatmanız, bilgisayarınız ve cep telefonunuzu çantanıza koymanız ve tam anlamıyla dinlendiğinizden emin olmak için gürültü önleyici kulaklıklar takmanız gerektiği anlamına geliyor. Bu şekilde, kendi T hücreleriniz, sizi yanınızdaki koltukta oturan yolcunun öksürmesinden, hapşırmalarından ve homurdanmalarından korumak için işe yarayabilir.

Uçakta iyi bir gece uykusu yaşamak ister misiniz? Ne kadar uzağa uçarsanız uçun sizi sıcak ve rahat tutacak kulaklık, uyku maskesi ve battaniyeyle birlikte gelen bir “uyku seti”ni yanınıza almayı deneyin. Bu şekilde, son varış noktanızda tazelenmiş ve sağlıklı bir şekilde uyanabilirsiniz.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info