Uçan Arabalar İçin İlk Mobil Havalimanı

eVTOL (Elektrikli, dikey iniş kalkış yapabilen) hava araçları ve drone’lar için, dünyanın ilk mobil havaalanı, kapılarını bu yıl Kasım ayında İngiltere’nin Coventry şehrinde açacak.

Koreli otomobil üreticisi Hyundai ve İngiliz şirketi Urban-Air Port, özellikle elektrikli arabalara, hava taksilere ve insansız hava araçlarına hizmet veren küçük, taşınabilir, modüler havalimanları oluşturan proje için bir araya geldi. “Air-One” olarak adlandırılan konsept, şarj, temizlik, bakım ve yolcu yükleme ve boşaltma için kolaylıklar sağlayacak.

Air-One’ın şebekeden bağımsız olarak çalıştırılabileceği, ayrıca elektrikli araçlar aracılığıyla sürdürülebilir toplu taşıma ile entegre edilebileceği bildiriliyor.

Kurulumu sadece günler süren tasarım, hava hareketliliği geliştikçe kolayca sökülebilmesi nedeniyle alternatif alanlara taşınabileceği anlamına geliyor.

Havaalanının 14 metre çapında bir iniş pisti bulunuyor. Geleneksel bir helikopter pistinden daha büyük olduğu anlamına geliyor. Yani hem geleneksel helikopterler hem de herhangi bir eVTOL aracı için kullanılabilir.

Araçlar, yükseltilmiş bir platformun üzerine oturtulan pad üzerine inecek ve ardından da temizlik, meydan içinde hareket eden sistem, aracı şarj veya yolcu alma / bırakma için istediği kısa iletecek. Meydanda ayrıca küçük bir ışıklı pist de yer alacak.

Tasarımcılar, bu geçici alanların “tıkanıklığı azaltmaya, hava kirliliğini azaltmaya ve sıfır karbonlu bir geleceğe katkıda bulunmaya” yardımcı olacağını ve oluşturulacak meydanın kendisinin sıfır emisyonlu olacağını söylüyor.

Coventry Havaalanı, Urban-Air Port’un önümüzdeki beş yıl içinde dünya çapında kurmayı planladığı 200’den fazla sıfır emisyon sahasından ilki olacak. Coventry Şehir Meclisi ve milletvekilleri, 1.2 milyon Sterlin hükümet hibesi alacak olan proje ile Air-One’ın tanıtımı için önerileri destekledi.

Şirketler ve hükümetler eVTOL uçağına ve ilgili altyapıya yatırım yaptıkça, “kentsel hava mobilitesi” devriminin önümüzdeki 20 yıl içinde yaklaşık 1 trilyon Sterlin değerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Hyundai Motor Grubu’nun kentsel hava mobilite bölümü baş işletme sorumlusu Pamela Cohn: “eVTOL uçak programımızı ilerlettikçe, destek altyapısının geliştirilmesi zorunlu. Air-One, gelecekteki mobilite için sağlam, erişilebilir ve modüler bir altyapı ağı geliştirmeye öncülük etmeye yardımcı olacak benzersiz bir proje. Bu ortaklığın bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. Güvenli, uygun fiyatlı ve insan merkezli mobilite çözümleri aracılığıyla yeni fırsatlar yaratmak için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Urban-Air Port’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ricky Sandhu: “Arabaların yollara, trenlerin raylara, uçakların havaalanlarına ihtiyacı var. eVTOL’lerin de Urban-Air Portlarına ihtiyacı olacak. Yüz yıldan fazla bir süre önce, dünyanın ilk ticari uçuşu başladı ve modern uçuş ağları ile donatılan dünyayı yarattı. Urban-Air Port, şehirlerimiz arasındaki bağlantıyı iyileştirecek, üretkenliği artıracak ve İngiltere’nin tamamen yeni ve temiz bir küresel ekonomide liderlik yapmasına yardımcı olacak. Uçan arabalar, eskiden fütüristik bir fantezi projeleriydi. Air-One, temiz kentsel hava taşımacılığını kitlelere taşıyacak ve sıfır emisyonlu mobiliteye sahip gökyüzünde yeni bir dünyayı ortaya çıkaracak. “ diye konuştu.

Haber, Hyundai’nin Uber ile birlikte tasarlanan S-A adlı uçan taksi planlarını açıklamasından bir yıl sonra geldi. Ocak 2020’de Hyundai ve Uber, konsept elektrikli uçaklarını Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda birlikte tanıtmıştı. 100 kilometreye kadar olan yolculuklarda uçmak üzere tasarlanan eVTOL, saatte 290 km seyir hızına sahip olacak.

adbanner