Uçan Spor Otomobil Leo Coupe Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Elektrikli, dikey iniş-kalkış yapabilen (eVTOL) spor otomobil görünümüne sahip bu hava aracı, ezberleri bozmaya hazırlanıyor. Şık bir görünüme sahip, geniş iç mekanı ile Leo Coupe, diğer elektrikli uçaklara göre otomotiv endüstrisine çok daha yakın. Leo Coupe, kanatları olan bir arabaya benziyor.

Havacılıkta eVTOL konusunda uzun süredir devam eden büyük tartışma, genellikle üretilen hava aracının daha çok bir helikopter mi yoksa bir uçak mı olduğu üzerinden ilerliyor. İlk seçenek daha kolay taşıma kuvveti oluşturmayı ve havada kalabilmeyi sağlarken, diğer seçenek yatay uçuşta daha fazla hız ve verimlilik sunuyor. Dünya genelinde bu konuda ortaya atılan çok sayıda proje, iki alternatif arasında mükemmel bir denge bulmaya çalışıyor.

Urban eVTOL’ün yeni konsept Leo Coupe, tartışmayı helikopter-uçak ekseninden uzaklaştırıyor ve tam anlamıyla bir otomobil gibi olmak istiyor. 20 ft x 10 ft ( 6 X 3 metre) boyutlarındaki bu hava aracı, evin garajına ya da otoparka rahatlıkla sığabilir. Öğrenmesi kolay yarı-otonom, uçtan uca kontrol sistemi ile donatılan hava aracı, otomotiv tarzı bir iç mekana sahip.

Urban eVTOL kurucu ortağı Carlos Salaff, basit bir şekilde çalışan ve otomobillere alışmış bir kültüre, kendi iyi hissedeceği, güvenli ve kompakt bir araç yaratmak için yola çıktıklarını söylüyor. Kariyerine otomotiv tasarımcısı olarak başlayan Salaff, aracımızın ölçeği uçaktan çok bir otomobile benziyor demeyi de ihmal etmiyor.

Leo’nun, limuzini andıran iç kısmında, önde bir pilot koltuğu dışında arkada iki yolcu için son derece rahat koltuklar bulunuyor

Otomobile benzer nitelikleri, çok büyük yenilikler içermeyen aracın tahrik sistemi ise kurucu ortak Pete Bitar’ın Electric Jet Aircraft şirketi tarafından geliştirilen benzersiz bir jetpack tasarımı ile birlikte geliyor. Geliştirilen yenilikçi sistem, elektrikle çalışan beş jet türbin kümesi kullanıyor. Kümelerden dördü taşıma sağlarken; beşincisi Leo’yu yatay yönde hareket ettiriyor.

Her küme, tek bir rotoru döndürürken bir uyum içinde çalışıyor. Birden fazla yedek sistemle donatılan Leo, bu sebeple son derece güvenli. Türbin rotorları, ek güvenlik sağlayan özel bir bölmede gövdenin içinde yer alıyor. Bu da görünüm olarak oldukça havalı bir araç ortaya çıkarıyor. Sistem, yere bağlı gerçekleştirilen test uçuşunda iyi performans gösterdi. Leo Coupe için, maksimum uçuş süresinin bir saat, maksimum hızın ise saatte 400 km olması öngörülüyor.

Salaff, insanlara ve etraftaki nesnelere zarar vermemek için açıkta kalan pervane kanatları kullanmadıklarını söylerken, bunun daha kompakt bir iniş merkezi ağı ile birlikte daha fazla hizmet alanına ulaşmalarını sağlayacağını düşünüyor.

Üç kişilik bu uçan otomobilin satış fiyatı 300.000 Dolar.

Salaff, eVTOL alanında fiyatlandırma hedeflerinin nispeten düşük olduğunu söylüyor. Bunun, araç paylaşım maliyetlerini düşürerek, bu tip seyahat biçimini daha erişilebilir hale getireceğini düşündüklerini belirtiyor.

Projenin 2023’te deneysel sertifikalandırma sürecine geçmesi ve Leo Coupe’nin 2026’da piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

adbanner