Uçuştan Önce Check-In Dönemi Sona Erecek

Seyahatinizden aylar önce parasını ödeyip uçak biletinizi almış olsanız bile, o uçakta uçabileceğiniz kesin değil. Havayolu şirketleri, overbook adı verilen uygulama nedeniyle, uçuşa gelemeyecek yolcuları da hesaba katarak, her uçuş için, koltuk sayısından daha fazla bilet satıyor. Bu yüzden yolcuların uçuş öncesinde, ‘ben uçuşa katılacağım’ anlamına gelen check-in işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Ancak önümüzdeki dönemde, uçuş öncesi check-in yapma zorunluluğu ortadan kalkabilir.

14 – 15 Kasım 2023 tarihlerinde Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da IATA Wings of Change Europe (WoCE) Konferansı gerçekleştirildi. Havacılık ve seyahat yazılımları alanında dünyanın en büyük üç şirketinden biri olan Hitit, organizasyonun sponsorlarından biriydi.

Wings of Change Europe (WoCE), havacılık sektörünün önde gelen liderleri ve uzmanlarını bir araya getirerek, hava taşımacılığının önemli sorunlarını ele alan ve Avrupa bölgesinde ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli bir itici gücü olarak kullanma yollarını tartışan bir platform sunuyor.

Bu yıl, özellikle havacılığın çevresel ve finansal sürdürülebilirliğini artırma ve mevcut zorlukların üstesinden gelme ihtiyacına odaklanan Amsterdam’daki konferansta, Hitit’in İş Geliştirme Direktörü ve Hollanda Ülke Müdürü Aras Kubilay, hem şirketin genişleme stratejilerini hem de havacılık sektöründeki en son gelişmeleri paylaştı.

Hitit, Avrupa pazarındaki büyüme hedefleri doğrultusunda Amsterdam’da yeni bir ofis açarak Avrupa ve Amerika kıtalarını daha yakından takip etmeyi ve Avrupa pazarından daha büyük bir pay almayı hedefliyor. Şu anda birlikte çalıştıkları şirketlerin yüzde 31’i Avrupa kıtasında olan Hitit’in güncel cirolarının yüzde 41’i Avrupa’da gerçekleşiyor. Şirket, Hollanda Ofisi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte bu oranın artmasını bekliyor.

Hitit İş Geliştirme Direktörü ve Hollanda Ülke Müdürü Aras Kubilay

Avrupa’da daha fazla varlık gösterme kararı alarak Amsterdam’da ofis açmanın, Hitit’in küresel genişleme stratejisinin bir parçası olduğunu söyleyen Kubilay, şu anki iş ortaklarımızla birlikte Avrupa pazarındaki etkimizi artırmayı hedefliyoruz şeklinde konuştu.

Kubilay, Hitit’in büyümesinin temel dinamiğinin, sundukları uçtan uca çözümlere dayandığını aktardı. “One-stop-shop” olarak bilinen tek noktadan tüm hizmetlerin verilebildiği konseptte öncü olduklarını anlatan Kubilay, rezervasyondan biletlemeye, kalkış kontrol sisteminden mobil uygulamaya, envanter dağılımından tarife ve ekip planlamaya, operasyon kontrolünden gelir ve gider muhasebesine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunarak havayollarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen benzersiz bir çözüm portföyüne sahip olduklarına vurgu yaptı.

Muhammed Yılmaz, IATA Wings of Change Europe (WoCE) Konferansı’nı Amsterdam’da takip etti

Sadece havayolları için değil, aynı zamanda hava kargo firmaları, yer hizmeti şirketleri ve online seyahat acenteleri için de kullanılabilen çözümler geliştirerek, havacılık sektörünü yazılım çözümleri ile bir bütün olarak kapsadıklarını aktardı.

Havacılıkta Perakendecilik Yaklaşımı

Günümüzde havacılık ve seyahat sektörlerinde kullanılan süreçler, tüm teknolojik gelişmelere rağmen halen eski dönemlerin izlerini taşıyor. Örneğin her uçuştan önce, check-in yapılması gereksinimi, kağıt biletlerin ve içi karbon kuponlarla dolu koçanların olduğu yılların bir mirası ve her ne kadar dijitalleşme ile beraber yazılım çözümleri bu süreçleri kolaylaştırmış olsa da eski temeller üzerine inşa edilmiş bir yapı söz konusu.

Havacılık endüstrisinde IATA önderliğinde hayata geçmekte olan yeni bir proje bu süreçleri baştan inşa etmeyi amaçlıyor. Havacılık Perakendeciliği (Airline Retailing) adı verilen bu yaklaşımla, yolcuların havayolu hizmetlerine ulaşma akışının artık günümüzde alışık olduğumuz modern e-ticaret platformlarındaki müşteri deneyimine eşdeğer bir noktaya gelmesi hedefleniyor.

Bu doğrultuda eski dönemlerden kalan bilet, kupon, check-in gibi kavramların ortadan kaldırılıp, zengin içerikli ve kişiselleştirilmiş “hizmet teklifi” ve ”sipariş kaydı” kavramlarına geçiş yapılması öngörülüyor. Böyle köklü bir değişim süreci için tüm endüstri paydaşlarına önemli roller düşüyor, havacılık teknolojileri firmalarının da rezervasyon sistemleri başta olmak üzere mevcut yazılım çözümlerini baştan aşağı değiştirmeleri gerekiyor.

Günümüzde bu dijital dönüşüm sürecinde, uzun vadeli hedefleri gözden kaybetmeden kısa vadeli kazanımlar elde edilebilecek doğru stratejiler belirlenmesi ve vakit kaybetmeksizin ilerlenmesi büyük önem teşkil ediyor ve Hitit de bu alanda geliştirilen teknolojiler bakımından öncü bir rol oynuyor.

adbanner