Yurt Dışından Gelenlere PCR Testi Zorunluluğu

Coronavirüs ile mücadele kapsamında, uzun zamandır beklenen karar geldi.

Sağlık Bakanlığı, havayolu ile Türkiye’ye giriş yapacak tüm yolcular için PCR(-) test sonucu ibraz etme zorunluluğu getirdi. Türkiye’ye yapılacak uçuşlar ile ilgili NOTAM da yayınlandı.

27 Aralık 2020 saat 21:00 itibariyle yürürlüğe girecek uygulama, 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek.

Yolcuların, uçağa binmeden önceki 72 saat içinde yaptırdıkları pcr testinin sonucunun (-) negatif olduğuna dair belgeyi beyan etmeleri istenecek.

Bu test sonucunu ibraz edemeyenler kendi evleri ya da kalacakları otelde 7 gün karantina altına alınacak. Kalacağı yeri ibraz edemeyen yolcular, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen adreslerde karantinaya alınacak.

Karantinaya girişin ardından 7. Gün sonunda test tekrarlanacak. Sonucun negatif olması halinde karantina süreci tamamlanacak. Yapılan test sonucunun pozitif olması halinde süreç Sağlık Bakanlığı’nın virüsle mücadeledeki standart uygulamaları üzerinden devam edecek.

Çoğu Avrupa ülkesi başta olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde salgının başından bu yana (-) test sonucu ibraz etme zorunluluğu uygulanıyor. Türkiye’de de yeni normallerin başladığı 1 Haziran itibariyle, uluslararası uçuşların yeniden başlama kararı ile bu uygulamanın hayata geçirilmesi bekleniyordu.

2 Haziran 2020’de İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, BBC Türkçe’ye verdiği röportajda Türkiye’deki tüm havalimanlarında, ülkeye girecek herkesten negatif test sonucu ibraz etmesinin isteneceğini açıklamış; ancak bu uygulama hayata geçirilmemişti.

Bugün kararın açıklanması ile birlikte özellikle sosyal medya üzerinden gelen tepkiler, bu kararın alınması için oldukça geç kalındığı yönünde birleşiyor.


İlgili Haber | HaberGlobal’den Şifa Kaymak konu ile ilgili Muhammed Yılmaz’ın görüşlerini aldı

adbanner