Ulaştıma ve Adalet Bakanlığı Havayollarının Birleşmesine Neden Karşı? | Boarding Info

Written by 09:21 Güncel-Gündem, HAVACILIK, Videolar

Ulaştıma ve Adalet Bakanlığı Havayollarının Birleşmesine Neden Karşı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde hem Adalet Bakanlığı hem de Ulaştırma Bakanlığı, JetBlue Havayolları’nın Spirit Havayolları’nı 3.8 milyar Dolar’a satın almasını engellemek için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Adalet Bakanlığı’nın JetBlue ve Spirit Airlines’ın önerilen birleşmesinin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek, federal mahkemede dava açması bekleniyor.

Adalet Bakanlığı davayı, Spirit Havayolları’nın ortadan kaldırılması ile yolcular adına uçuş rezervasyonu seçeneklerin sınırlandırılmış olması ve piyasada ultra düşük maliyetli bir havayolu bulunmaması durumunda, bilet fiyatlarının artması gibi, tüketicilere yönelik olarak algılanan zarara dayandırmayı planlıyor.

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın da kamu yararına görülmediği için, Spirit’in havayolu işletme sertifikasının (AOC) devrini önlemek için benzer bir süreç başlatması bekleniyor.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, havacılık endüstrisinin 1978’deki serbestleştirilmesi kararı alınmasından bu yana, havayolları arasında AOC transferini önlemek için bu yetkisini kullanmadı.

JetBlue Frontier-Spirit Birleşmesini Engelledi!

JetBlue ve Spirit arasındaki 3,8 milyar dolarlık birleşme haberi Temmuz 2022’de duyurulmuştu. Ancak daha öncesinde, Şubat 2022’de Frontier ve Spirit’in birleşeceği duyurulduğu için, bu haber şok etkisi yaratmıştı. JetBlue, düşmanca bir devralma girişimi de dahil olmak üzere, Frontier ve Spirit birleşmesini engellemek için elinden gelen her şeyi yaptı ve bunu başardı. Frontier ve Spirit arasındaki birleşme planları, JetBlue ile yapılan anlaşmanın açıklanmasından kısa bir süre önce sonlandırıldı.

Eğer satın alma işlemi onaylanırsa, Alaska Airlines’ın Virgin America’yı satın aldığı 2016’dan bu yana, ABD’deki ilk büyük havayolu birleşmesi olacak.

Yetkiyi Joe Biden Verdi!

Temmuz 2021’de ABD Başkanı Joe Biden, rekabetle ilgili bir yürütme emri imzaladı. Ulaştırma Bakanlığı (DOT) ve Adalet Bakanlığı’nı, hava yolculuğunda rekabeti sürdürmek ve pazara yeni katılımcıların girmesine izin vermek için işbirliği yapmaya çağırdı. Başkan’ın direktifi, adil rekabetin önemini vurguladı ve hava taşımacılığı sektöründe rekabeti teşvik edecek ve koruyacak stratejileri savundu.


İlgili Haber | Joe Biden’ın Uçakla İmtihanı


Eğer birleşme onaylanırsa, JetBlue Havayolları, Spirit Airlines’ı satın alarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük beşinci havayolu olacak. Birleşme sonrası JetBlue, daha düşük ücretler ve iyileştirilmiş uçak içi olanaklar sunarak, diğer havayollarından müşteri çekmeyi amaçlıyor. Ancak bu gelişme, JetBlue’nun daha büyük rakipleriyle doğrudan rekabet ettiği pazarlarda fiyatlandırma üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasını sağlayabilir.

Ulaştırma Bakanlığı yakın zamanda önemli bir havayolu birleşmesini engellememiş olsa da, Demokrat Senatör Elizabeth Warren, Eylül 2022’de Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg’e bir mektup yazarak, bakanlığın JetBlue-Spirit birleşmesini engellemek için gücünü kullanması çağrısında bulundu. Senatör, DOT’un bu birleşmeyi durdurma yetkisine sahip olduğunu ve kamu yararına olmadığı gerekçesiyle bunu yapması gerektiğini ileri sürdü.

(Visited 55 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info