Virgin Group Süpersonik Uçak Siparişlerinden Vazgeçti

İngiltere merkezli Virgin Group, sesten hızlı (süpersonik) seyahatleri yeniden başlatmayı amaçlayan, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket olan Boom Supersonic’in geliştirdiği Overture uçağı için verdiği siparişlerden vazgeçti.

The Telegraph’ta yer alan bir habere göre, Virgin Atlantic ve Virgin Australia’nın azınlık hissesinin yanı sıra, havacılıkla ilgili diğer farklı girişimlerin de sahibi olan holding, Boom Supersonic’in Overture yolcu uçağı için verilen siparişleri geri çekti. Haberde ayrıca, Richard Branson’a ait Virgin Group’un, Boom ile hiçbir zaman kesin sipariş anlaşması yapılmadığı bilgisi de yer aldı.

Boom Supersonic, Ocak 2019’da alınan 100 milyon Dolar’lık yatırım paketinin içeriğini açıklarken; şirketin gelecekteki müşterileri arasında yer alacak olan Virgin Group ve Japan Airlines’ın, 30 adet Overture uçağı için ön sipariş verdiklerini duyurdu.

Ancak, Kasım 2020’den sonra yapılan hiçbir basın açıklamasında, Virgin Group’un herhangi bir Overture uçağı için ön sipariş verdiğinden söz edilmiyor. Boom Supersonic’in web sitesindeki “Partnerler” kısmında, havayolu ortakları olarak yalnızca American Airlines, United Airlines ve Japan Airlines görünüyor.

Şirket aynı sayfada uçağın farklı bileşenlerinin üreticileri ve tedarikçilerini de listeliyor. Boom Süpersonik, Haziran 2023’teki Paris Air Show sırasında, İspanya merkezli Aernnova’nın kanatları ve Aciturri’nin de kuyruk takımını üreteceğini açıklarken; İtalyan Leonardo’nun ise süpersonik uçak için gövde ve sistem entegrasyonunu inşa edeceğini duyurdu.

Boom Supersonic’in kurucusu ve CEO’su Blake Scholl yaptığı açıklamada: “Sürdürülebilir süpersonik uçuşların geleceğine doğru oldukça hızlı şekilde çalışmaya devam eden küresel ortaklarımız ve tedarikçilerimiz ile birlikte, Overture ve Symphony için kaydedilen ilerlemeden inanılmaz derecede gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Paris Air Show sırasında ayrıca Boom Supersonic, Overture’nin aldığı toplam sipariş sayısının 130 olduğunu açıkladı.

Overture, ABD’nin Kuzey Karolina Eyaleti’ndeki Greensboro Şehri’nde bulunan Piedmont Triad Uluslararası Havalimanı’nda (GSO) kurulan tesiste üretilecek. Fabrikada, 2024’te üretime başlayabilmek için, hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Virgin Galactic’in 2016’da yapılan bir anlaşma kapsamında belirlenen opsiyonların süresi 2020’de sona erdi. Boom Supersonic ve Virgin, karşılıklı olarak opsiyon süresini uzatmak konusunda bir hamle yapmadı.

Boom’un ticari sipariş defterinde, United Airlines, American Airlines ve Japan Airlines’dan gelen; 35 adedi geri ödemesiz ve depozitolu, 95 adedi de ön sipariş durumunda olan toplam 130 sipariş bulunuyor.

adbanner