Yeni Uçak Üreticisi Turboprop Üretiyor

Brezilyalı yeni uçak üreticisi Desaer, Portekiz’den yardım alarak, altı yıl içinde ilk ATL-100 turboprop uçağını müşterilerine teslim etmek istiyor.

Bu pazarda, halihazırda bir hayli oyuncu var:

  • Modernize edilmiş Dornier 228
  • Let  L-410,
  • Y-12 Harbin,
  • M28 Skytruck,
  • klasik DHC-6 Twin
  • Viking Air Yeni 408 Sky Courier,

Bu uçaklar 17 ila 19 koltuklu uçak talebi olan havayolları için rekabet ediyor. Yine de Desaer, bu yarışa katılmak konusunda oldukça istekli.

Embraer gibi São José dos Campos’ta bulunan ve aynı zamanda Embraer’in eski çalışanları tarafından kurulan Brezilyalı şirket, iki yıl önce bölgesel uçağını tanıttı. ATL-100, 19 yolcu veya üç LD3 kargo konteyneri taşıyabilecek. Desaer, iki saat içinde yolcu ve yük versiyonları arasında geçiş yapmanın mümkün olacağını da vaat ediyor.

2023’te kullanıma sunulacak

Süreci hızlandırmak için Desaer, şimdi Portekiz’den yardım alıyor. Şirket, uçak projesi için “Centro de Engenharia e Desenvolvimento de Produto Ceiia Aeaştırma Enstitüsü” ile çalışıyor. İkili, ilk prototipi 2023 gibi erken bir tarihte sunmayı planlıyor. İlk uçağın  en geç 2026 başlarında ilk müşteriye teslim edilmesi hedefleniyor.

Uçağın lansman müşterisi de belli. Bir yıl önce, Brezilyalı AGS Logística, ATL-100 için ikisi kesin, üçü opsiyonlu olmak üzere toplam 5 uçaklık bir sipariş için niyet sözleşmesini imzaladı.

Üç Versiyon Planlandı

ATL-100’ün saatte 430 kilometreye (267 mil) ulaşması, yaklaşık 1600 kilometre (994 mil) menzile, yaklaşık 8.6 ton maksimum kalkış ağırlığına ve asfaltsız pistlerde kalkış ve iniş yapabilme kabiliyetine sahip olması bekleniyor. Brezilyalı şirket, uçağın üç ayrı modelini üretmeyi planlıyor. Yolcu versiyonu 19 yolcu, kargo versiyonu üç LD3 konteyner ve askeri versiyon 12 paraşütçü taşıyacak şekilde tasarlanıyor.

Milad Gheibi

adbanner