Yolcu İçin En Önemli Kriter: Ekonomi | Boarding Info

Written by 01:40 Araştırmalar, SEYAHAT

Yolcu İçin En Önemli Kriter: Ekonomi

Havayolu şirketleri arasındaki pazardan daha fazla pay alabilme rekabeti kıyasıya sürüyor. Bu amaçla da verilen hizmetlerin, sunulan olanakların ardı arkası kesilmiyor. Uçak içi eğlence sistemleri, daha konforlu koltuklar, özel ikramlar ve buna benzer çok çeşitli hizmetlerle yolcuyu memnun ederek daha uçaktan inmeden bir sonraki seyahatini planlamasını arzulayan şirketler belki de bir noktayı hala atlıyorlar. Ekonomi…

Tarihsel yolculuğu 1853’e kadar giden Amerika’nın en eski şirketlerinden biri olan Go Airport Express, Şikago’nun tren istasyonları ile şehir otelleri arasında yaptığı transfer servisini bugün havalimanlarına yaptığı transferlere döndürerek ülkenin en büyük havaalanı ulaşım sağlayıcıları arasına girmiş durumda. Kuzey Amerika, Meksika, Karayipler, Avrupa’nın da yer aldığı 60 havalimanında hizmet veren şirket yılda 13 milyondan fazla yolcuya havalimanından otele ve otelden havalimanına transfer hizmeti sağlıyor. Zaman zaman yolcular üzerinde yaptığı küçük anketlerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak havayolları ve havalimanları için ciddi bir referans niteliğinde. Bu anlamda da dünya genelinde havacılığa dair önemli bir feed-back mekanizması konumunda.

Şirketin dünya geneli transfer hizmeti verdiği yolculara son olarak sorduğu soru oldukça netti “eğer havayolunuz sadık bir müşteri olduğunuz için size ödül teklif etseydi ne almak isterdiniz?” Cevaplar da bir hayli şaşırtıcı oldu.

Bu kurgusal senaryoda yolcuya 4 ödül önerisi sunulmuş:

  • indirimli bilet
    ücretsiz yiyecek içecek servisi ve ekstra ikramlar
    ekstra diz mesafesi olan koltuk
    öncelikli boarding

Sonuçlar, yolcuların ekonomik ayrıcalığı, uçakta konfor arayışının önünde tuttuğunu net olarak gösteriyor.

Katılımcılarının % 48’i bilet indirimine tereddütsüz evet demiş. % 32si geniş diz mesafesini tercih ederken; öncelikli boardingi seçenler % 11; ücretsiz yemek ve ekstra ikrama göz kırpanlar % 9 olmuş.

Eklemek istedikleriniz bölümüne en çok yazılan şey; first ya da business class sınıfına upgrade edilmek talebi olmuş.
Özel yolcu salonları yani loungelere ücretsiz erişim hakkı da en çok istenen şeyler arasında.
1 kişi de uçakta tek başıma uçmak istiyorum yazmış

(Visited 137 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info