Yolcuları Yanlış Şehire Uçurdu

Nepal’de iç hatlar uçuşu yapan Buddha Air, yolcuları yanlış şehire götürdü.

Buddha Air’in 18 Aralık’ta gerçekleşen U4505 sefer sayılı uçuşu, hava koşulları nedeniyle planlandan daha ileri bir saate ötelendi.

Uçakta bulunan 69 yolcu Katmandu’dan Nepal’in güneydoğusunda bulunan Janakpur şehrine gitmek için uçağa bitmişti. Ancak uçuşun ardından yolcular kendilerini Nepal’in merkezinde bulunan Pokhara şehrinde buldu.

Buddha Air tarafından yapılan açıklamada yer personeli ile pilotlar arasında yanlış iletişimin bu duruma sebep olduğu bildirildi. Hatanın yalnızca kule ve pilotlar arasında olmadığı; aynı zamanda yolcuların da pilotların manifestosuna dikkat etmediği vurgulandı.

Buddha Air yanlış şehire getirdiği yolcuları Pokhara’ya gidebilmeleri için yeni bir uçuş numarası atayarak Janakpur uçuşuna aktardı. Bütün prosedürler kağıt üstünde eksiksiz ve doğru şekilde yapılmasına rağmen bu kez de Buddha Air pilotlarına uçuş numarasındaki değişiklik hakkında herhangi bir bilgilendirme yapılmadığı bildirildi. Havayolu sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre evrak işleri kusursuz bir şekilde tamamlanmıştı ancak pilotlar uçuşa hazırlık aşamasına odaklanmışlardı.

Nepal Sivil Havacılık Otoritesi’nin eski genel müdürü Tri Ratna Manandhar yaptığı açıklamada olayın güvenlik kaynaklı meydana gelen bir boşluktan olmadığını, yalnızca iletişim eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Ek olarak yönetim açısından ciddi bir hata olduğunu kabul etti.

Bu ve benzer hatalar yolcuların uğraşması ve planlarını ertelemelerine sebep oluyor. Öte yandan havayolu da kötü bir imaja maruz kalıp durumdan en az yolcu kadar zararlı çıkıyor. Tüm bu aksiliklere rağmen günün sonunda tüm yolcular gitmek istedikleri şehire uçuşlarını gerçekleştirdi. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yanlış Havalimanına Uçan Havayolları

Yanlış havalimanına iniş yapmak az da olsa gerçekleşebiliyor. 2012 yılında, Endonezyalı Sriwijaya Air, Minangkabau Havaalanı yerine yolcularını yaklaşık 8 km uzaklıktaki Padang Tabing Havaalanı’na indirdi. 2014’te Missouri Branson Havaalanı’na gitmek için yola çıkan Southwest Havayolları’nın Boeing 737’sindeki yolcular, kendilerini dokuz mil uzaklıktaki Graham Clark Downtown Havaalanı’nda buldu.

Bir kaç kilometre uzaklıktaki havalimanlarına yapılan yanlış uçuşlar sizi kesmediyse, yanlışlıkla başka ülkeye uçan havayolundan bahsedelim. Geçtiğimiz yıl, Almanya’nın Dusseldorf kentine gitmek üzere London City Havaalanı’ndan kalkan British Airways’e ait bir uçak, yanlışlıkla İskoçya’nın Edinburgh şehrine uçmuştu.

Ryanair ile Valencia Yerine Kiev’e Uçtu!

Geçtiğimiz yıl Ryanair’in uçuşlarından birinde başka bir ilginç olaya imza atılmıştı. İspanya’nın Valencia kentine uçmak için havaalanına giden 30 yaşındaki Inka Fileva isimli yolcu, nasıl olduğunu anlamadan, kendini Ukrayna’nın Kiev şehrine giden uçakta bulduğunu söylüyor. Londralı barmen, 18 Ekim tarihinde Stansted Havaalanı’ndan gerçekleşecek sabah uçuşu için yanlış kapıya gittiğini fark etmemişti. Fileva, bu dikkatsizliğin yanında uçağın kapısında biniş kartlarını kontrol eden görevli de yerinde olmadığı için doğrudan uçağa geçmişti. Tüm aksiliklerin bir araya gelmesiyle kalkıştan kısa bir süre sonra uyuyakalan Fileva, uçak inişini gerçekleştirene kadar yanlış ülkeye gittiğinin farkında değildi.

Oytun Turan Gürsoy

adbanner