Yüksek Noktaların En Alçağı | Boarding Info

Written by 01:38 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

Yüksek Noktaların En Alçağı

Ülkelerin, sınırları içinde en alçak ve en yüksek noktaları var. Ancak alçak ve yüksek kavramları bazen göreli.

Ülkelerin en yüksek noktaları arasında en alçak olanı Maldivler’de.

Maldivler’in en yüksek noktası olan Villingili Adası, sahildeki dalgalardan yaklaşık 2.5 metre kadar yüksek. Yani ülkenin en yüksek noktası, bizim Hidayet Türkoğlu’nun nun boyu kadar.

Ada uzun yıllar ıssız ve kimsenin yaşamadığı bir yerdi. Ancak 2009 yılından itibaren, hükümetin yolsuzlukları ve finansal krizlerin neticesinde, adaya bir dizi lüks tatil beldesi açıldı.

Yüzde 80’i deniz seviyesinin altında olan Maldivler’i iklim değişikliği çok endişelendiriyor. Deniz seviyesi yaklaşık 50 cm daha artarsa, Maldivlerde yaşam olan tüm noktalar sular altında kalacak.

Ülkenin son cumhurbaşkanı aktivist Muhammed Nasheed, 2020 yılına kadar Maldivler’i karbon-nötr hale getireceğini taahhüt etmişti. Nasheed bu yılın başlarında bir darbeyle görevden alındı ve reformlarının durumu belirsiz. Aynı zamanda tüm Maldivliler, Hindistan, Sri Lanka ve Avustralya’da yer almanın peşinde.

En alçak noktaların en yükseği ise Afrika’da bulunan Lesoto Adası’nda.

Her tarafı Güney Afrika tarafından kuşatılan, dağlık bir yerleşim bölgesi olan Lesoto, tüm toprakları 1000 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip tek ülke. Orange ve Makhaleng nehirlerinin birleştiği kavşak, ülkenin en alçak noktası ama neredeyse deniz seviyesinden 1.6 km yüksekliğe sahip…

 

(Visited 31 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info