A321LR’nin En Uzun Uçuş Rekoru

Portekiz merkezli Azores Havayolları, Airbus A321LR ile en uzun uçuşu gerçekleştirerek kendi rekorunu kırdı. Havayolu ABD’nin Oakland şehri ile Azor Adaları’ndaki Lajes arasında 7.874 km menzilde uçtu. Dokuz buçuk saat süren uçuş, mesafe olarak daha uzun olmasına rağmen, süre olarak önceki rekordan daha kısa. Uçak ise bir önceki rekor uçuşunu gerçekleştiren uçağın kendisi..

CS-TSI tescilli Airbus A321LR, Ekim 2020’de Azores Airlines filosuna katıldı. Bir yaşını bile doldurmadan rekorlar kırıyor. Uçak, yerel saatle 13:31’de ABD’nin batı yakasındaki Oakland’dan ayrıldı. 9 buçuk saat havada kalan uçak, ertesi sabah yerel saatle 06:00’da Azor Adaları’na indi.

Uçak, kırdığı rekorlara uygun bir şekilde, gövdesinin üzerinde ilham anlamına gelen ‘Inspire’ kelimesi yer alacak şekilde, geçen yılın Kasım ayında boyandı. Rekor uçuşta 7.874 km menzile ulaşıldı. Azores Airlines’ın Ocak ayında kırdığı 7.651 km menzilli önceki rekor kırılmış oldu. Ocak ayında Lizbon’dan Bogota’ya rekor uçuşu da aynı Airbus A321LR gerçekleştirmişti.

S4 236 sefer sayılı uçuş, Airbus tarafından bu uçak tipiyle şimdiye kadar gerçekleştirilen en uzun direkt uçuş olarak kayıtlara geçirildi. Avrupalı imalatçı, Twitter hesabında uçuş detaylarını paylaşarak rekoru kutladı.

Yeni rekor kuşkusuz ilham verici olsa da, daha önceki rekorlar arasında daha uzun bir uçuş var. Airbus, Seyşeller’den Toulouse’a A321LR ile 8.797 km’nin üzerinde bir menzilde uçtu. Normalde A321LR, 7.408 km menzile sahip. Ancak bu bir test uçuşu olduğu için, uçağın normalden çok daha hafif olması, menzilin daha da uzatılmasını mümkün kılmıştı.

Azores Airlines’ın bir önceki rekorunda olduğu gibi, uçulan mesafe, A321LR’nin standart menzilinin üzerinde. Bu nedenle, uçakta çok az sayıda yolcunun olduğu sanılıyor. Yolcular, bagaj, mürettebat ve kargonun tümü, uçağın ağırlığını artırarak, uçabileceği menzili düşürüyor. Böylesine uzun menzilli bir rekor uçuşu için, havayolunun, uçağı olabildiğince hafif tutmayı planladığı sanılıyor. Rekor uçuş, bir ticari uçuştu ancak muhtemelen dolu değildi.

Bu rekor uçuş, kuşkusuz hayranlık uyandırıcı ve önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülmesi planlanan A321XLR ile gelecekte kırılacak uçuş rekorları için heyecan verici. Bununla birlikte, birçok insan, dar gövdeli bir uçakta kesintisiz bir uçuşta yaklaşık 10 saat geçirme fikriyle hala mücadele ediyor.

Birçok kişi bu uzun uçuşları, geleneksel aktarma merkezleri ile bölgesel noktalar arasındaki bağlantının sınırı olarak görüyor. Kuşkusuz bu uçuşlar, daha küçük havaalanları arasında direkt uçuşları çok popüler hale getirecek. Bu durumda, ABD’deki en büyük Portekiz asıllı Amerikalı nüfusa sahip olan Kaliforniya’dan Portekiz Azorları’na yapılacak doğrudan uçuşlar, insanlar arasında çok daha popüler hale gelebilir.

adbanner