Airbus A220 Asya Pasifik Turunda

Airbus, bölgesel uçağı A220’yi dünyanın çeşitli yerlerinde havayollarının temsilcilerine sunmaya devam ediyor. A220’nin Asya-Pasifik turunun yedinci ayağı Kamboçya oldu. Avrupalı imalatçı, uçak için ciddi bir ilgi olduğu görüşünde.

Airbus, AirBaltic’ten kiralanan bir A220-300’ü yedi ülkede dokuz destinasyonda sergilemek üzere yola çıktığı Asya-Pasifik turuna, tüm hızıyla devam ediyor. Phnom Penh şehrindeki etkinlik ve gösteri uçuşuna altı yerel havayolunun temsilcileri katıldı.

Airbus kıdemli analisti Connor Buott, Khmer Times’a verdiği röportajda, 6.300 km’lik (3.400 nm) menzile sahip uçağın, Kamboçyalı havayollarının ilgisini çektiğini söyledi. Yerel havayollarının A220’yi Orta Doğu, Kuzey Asya ve Avustralya’ya hizmet için kullanma fırsatları olduğunu vurguladı.

Airbus, Kamboçya’daki yolcu trafiğini önümüzdeki 20 yıl boyunca yıllık % 7 artacağını tahmin ediyor. Ancak ülkedeki hava taşımacılığı pazarı, çoğunlukla Çin tarafından finanse edilen altı havayolu ile doygunluğa ulaşmış durumda. 16 milyon nüfuslu fakat nispeten küçük bir orta sınıfa sahip ülkedeki yolcular için 6 havayolu birbiriyle yarış halinde. Ülkenin yolcularının çoğu Çin’den geliyor. Çinliler, Kamboçya’nın ucuz destinasyonlarına, tatil yerlerine ve kumarhanelerine ilgi duyuyor.

Phnom Penh’den sonra, A220’nin Asya-Pasifik turu, Hindistan’da Bangalore ve Delhi şehirlerine devam edecek.

Muhammed YILMAZ

İlgili Haber | A220’nin Dünya Lansmanına Davet Edildim ve Uçakla Tanıştım!

İlgili Haber | A220 İlk Kez İstanbul’da

adbanner