Airbus A321XLR’nin Test Uçağı Dünya Turuna Çıktı

Önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde hizmete girmesi beklenen Airbus A321XLR, bazı uluslararası havalimanlarını ziyaret edeceği bir dünya turuna hazırlanıyor. Dünya turu, havayolu operasyonlarını simüle eden 15 uçuşu da içerecek şekilde; on gün boyunca, yaklaşık 100 uçuş saati sürecek. Dünya turunun amacı, uçağın yeteneklerini müşterilere göstermek; teknik güvenilirliği, olgunluğu ve çalışma performansı ile rüştünü ispatlamak.

İlk kez gökyüzü ile buluşmasının üzerinden bir yıldan fazla süre geçen ve piyasaya sürülmesi merakla beklenen, Airbus A320 ailesinin en uzun menzilli versiyonu A321XLR, geçtiğimiz Mart ayında, Kuzey Kanada’ya yapılan dört günlük soğuk hava testi ile uçuş test programında kritik bir aşamayı daha geçti. Airbus A321XLR’nin ajandasında sıradaki madde, dünya turu.

Özel olarak üretilen üç adet Airbus A321XLR test uçağından biri (F-WWAB – MSN: 11080) 13 Eylül’de kanatlarını okyanuslara açtı ve dünya turuna başladı. Tur kapsamında, hangi havaalanlarını dolaşacağı açıklanmadı. Tur planlanırken, gidilecek havalimanlarının hava koşulları, altyapı ve konum gibi farklı koşulları dikkate alındı.

Airbus A321XLR‘nin hizmete başladığında karşılaşması olağan ortam koşulları ve etkilerinin de kontrol edilebilmesi için, turu oluşturacak duraklar ve koşullar titizlikle berlirlendi.

Dünya turu için özel olarak F-WWAB tescilli uçağın seçilmesinin nedeni, üretilen üç test uçağı arasında gerçek bir havayolu kabinine göre yapılandırılmış olan tek uçak olması. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında gerçekleştirilen ilk uçuştan bu yana, ilk kez gerçek bir yolcu kabini de A321XLR’nin test sürecinin bir parçası olarak kullanılmış olacak.

Dünya turu kapsamında, ziyaretçilerin uçakla ilgili uygulamalı deneyimler kazanması için, Airbus test pilotları ve uçuş mühendislerinin yanı sıra, uçuş ekipleri de uçakta bulunacak. Airbus A321XLR’nin performansına dair geri bildirim sağlamak üzere, Airbus ve havayollarının gönüllü çalışanlarından oluşan yaklaşık 30 kişilik seçilmiş bir grup da uçakta yolcu olarak yer alacak.

A321XLR neden dünya turuna çıkıyor?

Airbus, bu turun, genellikle rota kanıtlama olarak da bilinen, İşlevsel ve Güvenilirlik Testi (Functional and Reliability Testing-FnR) kapsamında yapılacağını açıkladı. Tur, uçağın EASA Tip Sertifikasyonu’na önemli ölçüde katkıda bulunacak bir sertifikasyon faaliyeti olarak görülüyor. FnR’nin temel amacı, hizmete girmeden önce uçağa ait sistemlerin olgunluğunu kanıtlamaktır.

Sistemler hiç kapatılmadan, on gün ve 100 uçuş saati boyunca sürekli veri toplanacak. Aynı zamanda, havayolu operatör profillerinin, iklim koşullarının, uçuş sürelerinin ve havaalanında yerde beklenen turnaround sürelerinin optimum koşullarını ortaya çıkarabilmek için, bu tur kapsamına, uçak aktif hizmete girdiğinde havayollarının uçabileceği, kısa ve uzun menzilli 15 farklı uçuş rotası da eklendi.

Bütün bunlar, uçuş ekibi, farklı havalimanlarına yapılan ziyaretleri ve tüm kabin içi konfigürasyona sahip bir test uçağının neden seçildiğini açıklıyor. Airbus’ın A321XLR FnR tatbikatı Baş Uçuş Test Mühendisi Jim Fawcett‘in de vurguladığı gibi, gerçek bir tarifeli uçuşmuş gibi, meydanlar arasındaki uçuş mürettebatı değişiklikleri, yer ekibinin operasyonel verimliliği ve çok daha fazlası test edilecek.

Fawcett: “Eski günlerde ‘rota kanıtlama’, müşterilere uçağı çalışır halde göstermek, onlara satın aldıkları uçakla ne yapabileceklerini anlatmanın en somut haliydi. Bugünlerde bu tür gösterilere devam ediyoruz. Ancak biz, ayrıca uçağın teknik güvenilirliğini, olgunluğunu ve işleyişini göstermeye de odaklanıyoruz. Bu yüzden buna ‘işlevsellik ve güvenilirlik testi’ adını vermeyi tercih ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tur kapsamında hiçbir havaalanının duyurulmaması ve bazı belirsizlikler de göz önüne alındığında, Airbus’ın bu turdan elde edeceği gözlem ve verilerle, uçakta çeşitli güncellemeler yapacağı düşünülüyor. Havacılık tutkunları elbette, dar gövdeli yolcu uçağının dünya turunu, FlightRadar24.com üzerinden takip edebilecek. Uçağın modeli Xtra Long Range olduğu için, dünya turu kapsamında test edilen uçuş rotalarının, yeni şehir çiftlerini ortaya çıkaracak olması da havacılık dünyası için oldukça heyecan verici.

adbanner