Almanya Devlet Uçağı A340 Açık Artırmayla Satılacak

Alman devlet filosuna ait 16+01 tescilli Airbus A340-300, Ağustos 2023’te Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Avustralya, Yeni Zelanda ve Fiji’ye yapmayı planladığı geziyi, tam bir kabusa dönüştürdü. Bakan ve beraberindeki heyet, Almanya’dan başlayan yolculuklarında, Abu Dabi’de yakıt ikmali yaptıktan sonra, uçakta yaşanan mekanik arıza nedeniyle, tüm yakıtı havada boşaltıp Abu Dabi’ye acil iniş yaptı. Geceyi Abu Dabi’de geçirmek zorunda kalan bakan ve heyeti ertesi gün aynı senaryoyu bir kez daha yaşadıktan sonra, seyahati iptal edip başka uçakla Almanya’ya dönmek zorunda kalmıştı. Uçağın da hemen emekliye ayrılmasına karar verilmişti.

Alınan yeni bir kararla, kariyeri beklenenden önce sonlandırılan uçağın canlı bir online müzayedede satılmasına karar verildi.

Devlete ait 16+02 tescilli diğer A340 da Eylül 2023’te hizmetten çekildi. Normalde iki uçağın da 2024 sonuna kadar kullanılması planlanıyordu.

1999’da üretim bandından çıkıp Lufthansa’ya teslim edildikten sonra, 12 yıl boyunca tarifeli seferlerde yolcu taşıyan uçak, 2011’de Alman hükümeti tarafından devralındı ve devlet adamlarını taşımaya başladı. Emektar uçağın online müzayedede satışıdan elde edilen gelirin, devletin kasasına gitmesi bekleniyor.

Airbus 340’ın satış işlemleri, itfaiye araçlarından teleskoplara kadar birçok varlık satışı gerçekleştiren ait vakıf şirketi Vebeg tarafından yürütülecek.

Vebeg, internet sitesi üzerinden yaptığı ön duyuruda, Airbus A340-300’ün Alman hükümeti adına satıldığını ve satışa ilişkin detayların 2024 Ocak ortasından itibaren yayınlanacağını belirtti. Şu anda uçak canlı müzayede bölümünde görünüyor. Bu da Vebeg’in uçak için online teklifleri toplamaya başladığını gösteriyor.

Kasım 2018’de Şansölye Angela Merkel, 16+01 uçağıyla Almanya’nın Köln kentine acil iniş yapmak zorunda kaldıktan sonra, Buenos Aires’teki G20 zirvesinin açılış törenini kaçırmıştı.

2019 yılında dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas uçaktayken New York’a indiğinde uçağın lastiği patlamıştı.


İlgili İçerik | Cumhurbaşkanlığı Filosunda Kaç Uçak Var?

adbanner