Amerika Vizesi İçin Sosyal Medya Engeli

11 Eylül’de ikiz kulelere yapılan saldırı, pek çok konuda radikal değişimlerin başlangıcı oldu. Fakat 2017 yılının ilk yarısının da son 15 yılda hayatımıza giren değişikliklerden arta kalır yanı yok!

Geçtiğimiz aylarda İstanbul (Türkiye), Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde, Riyad (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas) ve Kuveyt kalkışlı, ABD’ye doğrudan uçuşlarda, yolcular uçakta kabine cep telefonundan büyük elektronik cihazları alamıyordu!

ABD BaşkanI Trump’ın çoğunluğu Müslüman ülkeleri hedef alan ABD’ye seyahat yasağı üzerinde de tartışmalar sürüyor.

Tüm bunların dışında ABD, yabancı ziyaretçilere yönelik güvenlik tedbirlerini artırmayı da ihmal etmiyor.

Şimdi ABD’nin radarında yepyeni bir alan var: “sosyal medya”

ABD Vizesi almak için doldurulan formda artık ek bir soru yer alıyor. Başvuru sahiplerinin, son 5 yıllık sosyal medya geçmişleri ve 15 yıl geriye dönük biyografik bilgileri isteniyor ve araştırılıyor.

Vize almadan önce doldurulan I-94W formunun güncel halinde artık aşağıdaki ibare yer alıyor:

Lütfen herhangi bir web sitesi veya mobil uygulama için oluşturduğunuz; fotoğraf, video, durum güncellemeleri vb içerik paylaştığınız kullanıcı adınızı belirtiniz. ‘Uzun süredir misafirlerimizin yaşam kalitesini yükseltmek için çok çalışıyoruz.’

Cornell Law School’da göçmenlik yasası profesörü Stephen Yale-Loehr, “Bugüne kadar ABD hükümeti, insanların sosyal medya hesaplarını zaten inceliyordu” diyor. “Bu değişimi de, seyahat yasağının “hafif” versiyonu olarak yorumluyor.

Trump yönetimi, sadece “kimliği doğrulamak veya daha sıkı ulusal güvenlik ve incelemesi yapmak” için bu tür bir bilginin talep edildiğini belirtiyor.

Sosyal medyadaki paylaşımların vize reddine neden olup olamayacağı henüz belli değil.

Öte yandan, Politico tarafından yapılan bir araştırma, ABD’nin son aylarda, çoğunluğu Müslüman ülkelerden aldığı başvurularda, daha önceki yılların ortalamalarına kıyasla % 20 daha az vize verdiğini gösteriyor!

Özgürlükler ülkesi Amerika’nın New York şehrinde bulunan ve fotoğrafta gördüğünüz ‘özgürlük’ heykelini görmek sanırım artık eskisinden daha zor olacak!


İlgili Haber | Joe Biden, Müslümanlara Yönelik Seyahat Yasaklarını Kaldırdı

adbanner