Android Telefonlar Otomatik Olarak Uçuş Moduna Geçecek

Akıllı telefonların tüm dünyayı etki altına alıp, insanların yaşamını tamamen değiştirdiğini söylemek yanlış olmaz. Günümüzde akıllı telefon teknolojisi, insanların cep telefonlarını bir bilgisayar gibi kullanmalarına olanak tanıyor. Bu pazarda ABD’li Apple, devrim niteliğindeki iPhone ve iOS işletim sistemiyle rekabette öne geçip, arayı epey açtı. Bu durumu değiştirmek isteyen Google ise Android Inc şirketini satın aldı ve geliştirme faaliyetlerini de sürdürerek, akıllı telefon işletim sistemi konusunda pazar lideri haline geldi.

Tüketici elektroniği ve dijital hizmetler konusunda içerikler üreten Android Authority isimli web sitesinde yer alan habere göre, Google, uçakta olduğumuzu otomatik olarak algılayacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Federal Havacılık İdaresi (FAA) düzenlemeleri, tüm yolcuların uçuş boyunca akıllı telefonlarını ve diğer elektronik cihazlarını uçak moduna almalarını gerektiriyor. Bu düzenlemeler nedeniyle, uçuştan önce kabin ekibi tarafından, tüm yolculara yönelik olarak, telefonların uçak moduna alınması konusunda bir hatırlatma anonsu da yapılıyor.

Cep telefonlarının uçuş moduna alınmasını gerektiren temel gerekçe, baz istasyonlarına bağlanan cep telefonlarının, uçağın navigasyon sistemlerini etkileyebilme ihtimali olarak gösteriliyor. Bu durum, özellikle otomatik pilot tarafından yapılan ILS (aletli iniş sistemi) inişi esnasında tehlike arz edebiliyor.

‘Uçakta cep telefonunuzu kapatmazsanız uçak düşer mi?’ sorusunun yanıtını, başka bir içeriğimizde detaylı olarak incelemiştik…

Google’den WIPO’ya patent başvurusu

Android Authority’ye göre Google, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) “Connect Flight Mode” isimli bir patent başvurusunda bulundu. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar, bu yeni özellik sayesinde, havadayken telefonu otomatik olarak uçak moduna alıp; inişin ardından uçuş modundan çıkaracak. Böylece yolcuların, telefonlarını manuel olarak uçak moduna alma ihtiyacını ortadan kaldırarak; telefonunu uçuş moduna almayı unutan yolcular için bir kolaylık sağlayacak. Uçuş emniyetini artıracak.

Android’in bu yeni özelliğinin hayata geçirilmesinin ardından, telefonun bağlantıda kalmasına izin veren Bluetooth ve WiFi özelliklerinin desteklenmeye devam edileceği belirtiliyor. Patent dosyasında ayrıca, geliştirilen yeni özelliğin, telefonun WiFi ayarlarını, havayolunun sunduğu bağlantı türüne göre yapılandıracağı detayı da yer alıyor. Cep telefonunun pili zayıfsa veya ağ bağlantısının kalitesi düşükse, geliştirilen bu yeni özellik telefonunu tamamen kapatabilecek.

Akıllı telefonun uçakta olduğunuzu nasıl anlayacak?

Günümüzün modern akıllı telefonlarında jiroskoplar, ivmeölçerler ve yükseklik ölçebilen, hava durumunu tahmin edebilen barometrik basınç sensörü de dahil olmak üzere çok sayıda farklı amaçla kullanılan sensörler bulunuyor. Google, yolcuların uçak bileti rezervasyon etkinliklerini, potansiyel bir tetikleyici ve yolcunun uçakta olabileceğini gösteren ekstra bir bilgi kaynağı olarak kullanmayı amaçlıyor.

Android Authority, bu yeni bir özellikle ilgili heyecanlı olmasına rağmen, Google ve diğer teknoloji şirketlerinin, çok sayıda patent önerisi için başvuru yaptığını; ancak bunların yalnızca birkaçının hayata geçirilebildiğine dikkat çekiyor.


İlgili İçerik | Uçakta İnternet Nasıl Çalışıyor?


Teknolojik gelişmelere bakıldığında Google’nin, üzerinde çalıştığı Connect Flight Mode ile aslında bu konuda geç kaldığını söylemek mümkün. Çünkü yeni nesil 5G bağlantıları, cep telefonlarının uçak moduna alınması ihtiyacını azaltabilir.

Geçmişten günümüze bakıldığında, uçak içinde yolculara sunulan WiFi bağlantısı oldukça yavaştı. Daha sonra hızın artırılabilmesi için uçakların uydu üzerinden bir bağlantı imkanı sunabilmesinin yolcu açıldı. Ancak tüm bu sistemlerin uçaklara kurulması için gereken alt yapı maliyeti hem de yolcuların uçakta kullandığı internet hizmetinin bedeli de hesaba katıldığında, uçakta WiFi hizmeti genel olarak hep pahalı bulundu.

5G Teknolojisi Uçak Kazalarını Artıracak mı?

Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği, yolcuların uçakta 5G bağlantısı kullanabilmesine olanak tanıdı ve uçak moduna duyulan ihtiyacı hafifletti. AB, gökyüzünde 5G hizmetini aktif hale gelmesi sayesinde, yolcuların dakikalar içinde film indirebilmesi ve Avrupalı işletmelerin büyümesine olanak sağlanacağına inanıyor.

ABD’de ise 5G bağlantısı büyük bir tartışma konusu. Çünkü 5G için belirlenen frekans aralığı, uçakların radar altimetrelerin çalıştığı frekans aralığına oldukça yakın. Bu sebeple uçakta 5G’nin, uçuş emniyetini olumsuz etkileyeceği tartışmaları hararetli şekilde sürüyor. Bu konuda pilot raporlarının sayısında bir artış olduğu da belirtiliyor. 5G teknolojisinin havacılık üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerini başka bir içeriğimizde detaylı olarak incelemiştik.

adbanner