Çin’e Boeing 737 MAX Teslimatları Ne Zaman Başlayacak?

ABD’li imalatçı Boeing’in, önümüzdeki birkaç hafta içinde, Çin’e 737 MAX uçaklarının teslimatlarına devam edeceği bildirildi. Bloomberg’in raporuna göre, Boeing, önümüzdeki haftalarda Çinli bir havayoluna teslim edilmek üzere, bir çift Boeing 737 MAX uçağını hazırlıyor. Rapora göre, uçaklar teslimata hazırlanmak üzere storage durumundan çıkarıldı.

Ch-aviation.com verilerine göre, Boeing’in elinde, henüz Çinli havayollarına teslim etmediği toplam 134 adet 737 MAX uçağı bulunuyor. Bunlardan bazıları ilk kez, Ocak 2019’da yani 737 MAX uçaklarının tüm dünyada yere indirilmesi kararından iki ay önce uçtu. Bazı uçaklar ise Endonezya ve Etiyopya’da yaşanan kazaların ardından, üretimleri tamamlandıktan sonra test uçuşları sırasında gökyüzü ile buluştu.

Daha önce, Boeing Mali İşler Direktörü (CFO) Brian West, 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla Boeing envanterinde 220 adet 737 MAX uçağı bulunduğunu açıklamıştı.

Bu, Çin’deki müşteriler için üretilen 85 adet uçağı da içeriyor. Boeing yönetimi, daha önce aldığı bir karar doğrultusunda, Çinli havayollarının teslim almadığı bu uçakların 55’ine yeni müşteri bulma çalışmalarını sürdürüyor. Brian West, envanterdeki MAX uçaklarının büyük çoğunluğunun, 2024 yılı sonuna kadar teslim edilmesini beklediklerini söyledi.

Boeing yönetimi şimdi, önceki teslimat koşulları ve sürecinin geçerli olup olmadığını yeniden değerlendiriyor. Bir yandan da uçaklarda geçtiğimiz hafta tespit edilen yeni üretim kusurunun ardından, 737 MAX teslimat hedefi yeniden gözden geçiriliyor.

ÇİNLİLERİN 737 MAX’LERİ BİRER BİRER GÖKYÜZÜNDE!

China Southern Airlines’e ait, B-20CA tescilli Boeing 737 MAX, 22 Ağustos 2023’te test uçuşu yaparken görüldü. Moses Lake Grant County Uluslararası Havalimanı’ndan (MWH) kalkış yapan uçak, iki saatten fazla süre havada kaldıktan sonra Boeing’in tesisilerini de içine alan King County Uluslararası Havaalanı’na (Boeing Field-BFI) indi.

Flightradar24 verileri, radarda birkaç Boeing 737 MAX’ın daha tespit edildiğini gösteriyor. Shenzen Havayolları’nın B-208J tescilli Boeing 737 MAX uçağı da transponderını 19 Temmuz ve 8 Ağustos 2023 tarihlerinde aktif hale getirdi. Bu arada Shanghai Havayolları’nın B-20AK tescilli aynı tip uçağının transponderı da 23 Ağustos 2023’te iki kez aktif oldu.

Ancakplanespotters.net verileri, B-20AK tescilli uçağın, Çin havayolu şirketi tarafından teslim alınmadığı için, Hindistanlı Air India Express’e teslim edileceğini gösteriyor.

Shenzen Airlines’ın B-20DL tescilli 737 MAX’ı, 9 Ağustos 2023’te transponderını etkinleştirirken, Shanghai Airlines’ın B-20CF tescilli 737 MAX uçağı, aynı gün 40 dakika içinde iki kez radarda göründü.

Çin’de Ocak 2023’te Boeing 737 MAX operasyonları sessiz sedasız şekilde yeniden başladı. China Southern Havayolları filosundaki B-1206 tescilli bir uçak, Guangzhou Baiyun Uluslararası Havaalanı (CAN) ile Zhengzhou Xinzheng Uluslararası Havaalanı (CGO) arasında uçtu. O günden sonra, giderek daha fazla uçak, Storage pozisyonundan çıkarılarak, aktif hizmete geri döndü. Ch-aviation.com verileri şu anda Çin’de 91 adet 737 MAX uçağının aktif olduğunu, dördünün ise uzun süreli park veya bakımda olduğunu gösteriyor.

Temmuz 2023’te Boeing Ticari Uçaklar CEO’su Stan Deal, Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) temsilcileriyle bir araya geldi. CAAC tarafından bu görüşmenin ardından yapılan açıklamada: “İki taraf, Boeing’in Çin’deki ticari gelişimi ve Çin-ABD sivil havacılık işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.” ifadelerini kullandı.


İlgili Haber | Boeing 737 MAX ile Uçtuğunuzu Nasıl Anlarsınız?

adbanner