Ekonomi, Premium Ekonomi ve Ekonomi Plus Arasındaki Farklar

Havayolları, kabindeki sınıfları birbirinden farklı hale getirip, çeşitlerin adını da sayısını da artırıyor. Peki sizin konforunuz ve bütçeniz için en doğru koltuk hangi sınıfta?

Uçuş rezervasyonu yaparken bazı kararları almak oldukça zor hale gelebiliyor: Sık uçan bir yolcuysanız ekonomik bilet rezervasyonu yapmayı mı yoksa daha yüksek bir sınıftan rezervasyon yapmayı mı tercih edersiniz? El bagajına koyabileceğiniz şeylerden ödün vermeniz gerekse bile, maliyeti düşürmeyi mi; yoksa konforunuzu mu seçersiniz? Bu konuyu ilk kez araştıranlar için, kabindeki farklı sınıflarla ilgili terminolojiyi anlamak, rezervasyon öncesinde bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.


İlgili Haber | Uçak Koltukları ile İlgili Sırlar


Türkiye’deki havayolları için bu pek geçerli olmasa da; yabancı havayollarının kabindeki sınıflandırmaları; temel ekonomi sınıfından, first class sınıfına kadar geniş bir yelpazeden oluşuyor. Ancak first ve Business class sınıflarından önceki iki seçenek -premium ekonomi ve ekonomi plus- genellikle seyahat severlerin ayırt etmekte en zorlandığı uçuş sınıfları oluyor.

Şimdi, premium ekonomi, ekonomi plus ve standart ekonomi sınıfları arasındaki farklara odaklanalım. Bu yazımızda sadece fiyat farklarını değil; aynı zamanda hangi havayollarının bu koltuk sınıflandırmalarını sunduğu konusunda da sizi bilgilendireceğiz.

Premium Ekonomi Nedir ?

Hadi en baştan konuşmaya başlayalım. Premium ekonomi, hem fiyat açısından hem de yanınızdaki eşyaları uçağa yerleştirme açısından standart ekonomi sınıfı ve Business class sınıfı arasındadır. Premium ekonomi sınıfında yer alan bir koltuğun ücreti, genellikle standart ekonomi sınıfındaki bir koltuğun fiyatının iki katı civarındadır. Ancak Skyscanner’a göre, Business class koltuklardan ortalama yüzde 65 daha ucuzdur. Skyscanner ayrıca premium ekonomi sınıfının, daha geniş koltuklara sahip olduğunu ve koltukların arasındaki diz mesafesinin ortalama 5 – 7 inç daha fazla olduğunu söylüyor.


İlgili Haber | Uçakta En Güvenli Koltuk Hangisi?


Premium ekonomi ile standart ekonomi sınıfı arasındaki fark yalnızca geniş koltuklar ve koltuklar arasındaki mesafe değil. Yolculara sunulan fırsatlar da değişiyor. Premium ekonomi sınıfına, standart ekonomi sınıfından farklı yemekler sunuluyor. Ayrıca premium ekonomi sınıfında uçanlar genellikle bagajları için ücret ödemek zorunda kalmıyor ve havayolundan standart bir ekonomi koltuğuna göre daha fazla mil kazanıyor.

American Airlines, Air Canada ve Singapore Airlines gibi havayollarının yanı sıra; benzer düzeylerde fırsatlar sunan, ancak farklı isimlerle kendi premium ekonomi anlayışlarını yolculara sunan havayolları da var. Örneğin, Delta’nın premium ekonomi sınıfı Premium Select olarak adlandırılıyor (yalnızca belirli uluslararası uçuşlarda mevcut). United Havayolları Premium Plus, Virgin Atlatic Premium ve British Airways World Traveler Plus isimleriyle Premium Ekonomi sınıfını hayata geçirmiş durumda.

Ekonomi Plus Nedir ?

Peki ekonomi plus sınıfı nereye ait ve daha da önemlisi, daha mı iyi yoksa daha mı kötü? Ekonomi plus, daha uygun fiyatlı olmasına rağmen, premium ekonomi kadar lüks değildir. Ekonomi plus, ekonomi sınıfının bulunduğu ana kabinin bir parçasıdır. Ekonomi plus biletle kabinde otururken, ekonomi sınıfına göre daha iyi bir koltuğunuz ve koltukların arasında daha fazla diz mesafeniz vardır. Bazı havayollarında koltuklar aslında daha lüks, daha geniş veya diğer koltuklara göre daha yenidir. Bunun da ötesinde, kabinin ön kısmında oturacaksınız ve havayoluna bağlı olarak değişmekle birlikte, genellikle uçağa öncelikli biniş ve daha iyi bir içecek ve yemek servisinden yararlanacaksınız.


İlgili Haber | Uçakta Koltuk Mesafesi Daha Ne Kadar Daralacak?


Premium ekonomi sınıfında olduğu gibi birçok havayolu ekonomi plus tipi bilet seçeneğini yolcularına sunuyor. Ancak buna farklı isimler veriyor. Delta, Comfort Plus, JetBlue Even More Space (koltuklar arasında daha fazla mesafe garantisi veriyor) ve American Airlines Main Kabin Extra (bir alt sınıftan upgrade 20 $’dan başlıyor) olarak adlandırıyor. United Havayolları’nda bu sınıf ekonomi plus olarak adlandırılıyor ve hatta bu sınıf için abonelik bile alabiliyorsunuz.

Premium Ekonomi ve Ekonomi Plus İçin Ne Kadar Ödersiniz?

Peki premium ekonomi veya ekonomi plus için fazla ücret ödemeye değer mi ? Bu tamamen uçuşunuzun uzunluğuna ve kişisel tercihinize bağlı. ABD’de New York-Los Angeles arası uzun bir uçuşta, Delta veya JetBlue’da ekonomi plus sınıfı bir bilet için genellikle 100 – 300$ arasında bir ücret ödeyebilirsiniz. Premium ekonomi bileti için, normal bir uçak biletinden en az 300$ daha fazla ücret ödersiniz.

Bununla birlikte eğer herhangi bir havayolunun sadakat programında üyelik statüsüne sahipseniz, uçuşlarınızla kazandığınız puanları kabinde sınıfınızı yükseltmek için kullanabilirsiniz.


İlgili Haber | Ekonomi Yolcusuna Daha İyi Uyku ve Gizlilik Vadeden Koltuk


Ekonomi Bunun Neresinde ?

Ekonomi sınıfında alacağınız bir biletin, size uçuşta neler sunduğunu anlamak kararınızı etkileyebilir. Ekonomi sınıfı bilet ücreti, standart ücrettir. Yemek servisi alıp almayacağınız tamamen havayoluna ve uçuşunuza bağlıdır. Tercih ettiğiniz havayolunda özel bir kartınız veya statünüz yoksa, genellikle bir kabin bagajına ve kişisel bir eşyayı yanınıza almanıza izin verilir. Uçak altına vereceğiniz bagajlarınız için ödeme yapmanız gerekebilir. Ekonomi sınıfında havayolu ve uçağa göre değişmekle birlikte, yaklaşık 30 ile 31 inç diz mesafeli standart bir koltukta seyahat edersiniz. Bu konfor alanını yükseltmek istediğiniz an ekonomi Plus veya Premium Ekonomi sınıfına geçiş yapmanız şart!

Dilan Nur Yetik

adbanner