En Dakik Havayolları 2020 Raporu Yayımlandı

Bir yolcu olarak, uçak bileti alırken ekranda gördüğünüz saatte uçağınızın kalkmasını; planlanan saatte de gitmek istediğiniz yerde olmanın hayalini kuruyor olmanız gayet doğal.

Artık gündelik hayatımıza girdiği şekliyle ifade edersek On-Time Performans (OTP) bir havalimanında uçuş operasyonu gerçekleştiren havayolu şirketlerine ait uçakların, yayınladıkları tarifedeki iniş-kalkış saatlerine 15 dakikalık toleransların eklenmesi ile ortaya çıkan durumun adı. Kısacası havayolu şirketlerinin ve havalimanlarının, zamanla yarıştığı bir rekabet alanı diyebiliriz.


İlgili Haber En Çok Uçulan Rotalar


Yolcusunun en çok talepkar olduğu konuların başında istediği yere zamanında ulaşmak olunca havayollarının hedefleri arasında iyi bir on-time performansına sahip olmak yer alıyor. Özellikle son dönemde pek çok farklı sebeple aksamaların yaşandığı havayolu seyahatlerinde yaşanan gecikmelerin tek bir sebebi olmadığını söylemek lazım. Bu işin sebebi hem havalimanı hem havayolu kaynaklı. Bundan etkilenen de yolcu ve havayolu şirketi oluyor.

Official Airline Guide (OAG) 57,5 milyon kayıtlı uçuş verisini inceledi ve operasyonel anlamda 2019’un en dakik havalimanlarını ve havayollarını açıkladı. 2.5 milyondan daha az koltuk arzına sahip olan havalimanları, çalışma kapsamında değerlendirilmedi. İptal edilen uçuşların da sisteme dahil edildiği çalışmada, charter uçuşlar da çalışmanın kapsamı dışında kaldı.

Mega Havayolları Arasında En Dakik LATAM

Dünyanın en büyük havayolları liginde yer alan şirketlerin dakiklik performansına göz attığımızda zirvede yüzde 86,41 zamanında kalkış oranı ile Brezilyalı LATAM’ı görüyoruz. Geçen sene yüzde 79,39 zamanında kalkış performansıyla 8’inci sırada yer alan havayolu, 2019’da ciddi bir gelişme kat etti Mega havayolları arasında en yüksek ikinci dakiklik performansına sahip havayolu ise Rusya’nın bayrak taşıyıcı havayolu Aeroflot oldu. Yüzde 86,3 oranında zamanında kalkan havayolu geçen sene ilk 15 içinde dahi yer almıyordu. Listenin üçüncü sırasında ise yüzde 85,92 zamanında kalkış performansı ile Japon ANA Havayolları yer aldı. ANA geçtiğimiz sene bu kategoride ikinci sıradaydı. Geçtiğimiz sene mega havayolları arasında yüzde 86,27 dakiklik performansıyla zirvede yer alan Japan Airlines ise bu sene yüzde 83,44 performansla beşinci sıraya indi.

Türk Hava Yolları geçen sene yüzde 76,35 zamanında kalkış oranı ile on dördüncü sıradaydı. Bu yıl ise yüzde 76,72’lik performansla onikinci sıraya yükseldi. Bu kategoride ilk 20’de 5 tane Asya Pasifik, 7 Avrupa, 1 Latin Amerika ve 7 Kuzey Amerika havayolu yer aldı.

Dünya Geneli En Dakik Havayolları Listesi

Tüm havayollarının ortak olarak değerlendirildiği ve dünyanın en dakik havayollarını ortaya koyan sıralamada tahmin edileceği üzere hiçbir havayolumuz ilk 20’de kendine yer bulamadı. Dünyanın en dakik havayolunun yüzde 95,01’lik zamanında kalkış performansı ile Garuda Indonesia yer aldı. Endonezyalı havayolu geçen sene bu listenin ilk 20 sırasında bile kendine yer bulamamıştı.

Geçen sene bu kategoride zirvede yer alan airBaltic ise bu sene 13’üncü sıraya indi ve bir başka sürprize imza attı. Bu yıl listenin ikinci sırasında; geçen yılın dördüncüsü Copa Airlines yüzde 92,01 zamanında kalkış performansıyla yer aldı. Üçüncülüğü ise yine sürpriz bir havayolu aldı. Geçen sene ilk 20’de yer almayan Japon low cost havayolu Skymark yüzde 90,12 performansıyla listeye üçüncü sıradan girdi. Mega havayolları listesinin zirvesinde yer alan LATAM, genel sıralamada beşinci sırada kaldı.

Ülkelerinin En Büyük Havayolları Listesinde Yokuz

Ülkelerinin en büyük havayolları (mainline) arasındaki zamanında kalkış performansı sıralamasında Türk Hava Yolları, kendine ilk 20’de yer bulamadı. Bu kategoride ilk 3 sırayı, Garuda Indonesia, Copa Airlines ve Hawaaian Airlines aldı.

Low Cost Havayollarına SunExpress Etkisi

Low cost (düşük maliyetli) havayolları arasında yapılan zamanında kalkış performası listesine geçtiğimiz senelerde Türkiye’den havayollarının pek giremediğini görüyorduk. Oysa bu sene tablo biraz değişti. SunExpress yüzde 80,51 zamanında kalkış performansıyla listeye 8’inci sıradan giren en başarılı Türk havayolu olurken; Pegasus da yüzde 79,74 performansıyla 11’inci sırada kendine yer buldu. Bu kategoride ilk üç sırayı Skymark, Jetstar ve Thai AirAsia aldı.

SunExpress Avrupa Kıtasının da En İyileri Arasında

OAG’nin raporunda havayollarının zamanında kalkış performansları bulundukları kıtadaki diğer havayollarıyla da karşılaştırılıyor. Avrupa kıtası için yapılan sıralamada SunExpress yüzde 80,51’lik performansıyla bu listeye de 8’inci sırada girmeyi başardı. Avrupa kıtasının en iyileri sırasıyla Azerbaijan Airlines, Aeroflot ve Iberia oldu.

OAG’nin hazırladığı raporun tamamına şu link üzerinden ulaşabilirsiniz…


İlgili Haber Zamanında Kalkışta En İyi Havalimanları


İlgili Haber En Çok Kazandıran Uçuş Rotaları

adbanner