En Dakik Havalimanları 2020 Raporu Yayımlandı

Bir yolcu olarak, uçak bileti alırken ekranda gördüğünüz saatte uçağınızın kalkmasını; planlanan saatte de gitmek istediğiniz yerde olmanın hayalini kuruyor olmanız gayet doğal.

Artık gündelik hayatımıza girdiği şekliyle ifade edersek On-Time Performans (OTP) bir havalimanında uçuş operasyonu gerçekleştiren havayolu şirketlerine ait uçakların, yayınladıkları tarifedeki iniş-kalkış saatlerine 15 dakikalık toleransların eklenmesi ile ortaya çıkan durumun adı. Kısacası havayolu şirketlerinin ve havalimanlarının zamanla yarıştığı bir rekabet alanı diyebiliriz.


İlgili Haber En Çok Uçulan Rotalar


Official Airline Guide (OAG) 57,5 milyon kayıtlı uçuş verisini inceledi ve operasyonel anlamda 2017’in en dakik havalimanlarını ve havayollarını açıkladı. 2.5 milyondan daha az koltuk arzına sahip olan havalimanları, çalışma kapsamında değerlendirilmedi. İptal edilen uçuşların da sisteme dahil edildiği çalışmada, charter uçuşlar da çalışmanın kapsamı dışında kaldı.

HANGİ HAVALİMANLARINDA ZAMANINDA KALKIŞ PERFORMANSI EN YÜKSEK?

OAG’nin raporunda havalimanları da yıllık yolcu sayısı kapasitelerine göre ayrı ayrı kategorize edilerek her kategorinin en iyi performans gösteren ilk 20’si açıklanıyor.

Yıllık yolcu sayısı 2.5 ile 5 milyon arasında olan havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 92,60 zamanında kalkış performansı ile Belarus’un başkenti Minsk Havalimanı yer aldı. San Salvador ve Milan Linate havalimanları ilk üçü oluşturdu.

Esenboğa Üçüncü Sırada

Yıllık yolcu sayısı 5 ile 10 milyon arasında olan havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 92,21 zamanında kalkış performansı ile Panama City Havalimanı yer aldı. Cape Town Havalimanı yüzde 84,60 ile ikinci sırada yer alırken; listenin üçüncü sırasına yüzde 84,43 performansı ile Ankara Esenboğa Havalimanı yerleşti.

10-20 Milyon Yolcu Kategorisinde Zirvede Osaka

Yıllık yolcu sayısı 10 ile 20 milyon arasında olan havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 88,45 zamanında kalkış performansı ile Osaka Itami Havalimanı yer aldı. Rusya’dan St. Petersburg Pulkovo ve ABD’den Honolulu havalimanları Osaka’yı takip etti.

Sabiha Gökçen Zirvede

Yıllık yolcu sayısı 20 ile 30 milyon arasında olan havalimanları kategorisinde zirvede bizden bir havalimanı var. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yüzde 83,42 zamanında kalkış performansı ile listenin ilk sırasında yer almayı başardı. ABD’den Mineapolis ve Detroit havalimanları Sabiha Gökçen’i izledi. Listenin ilk 20 sırasını oluşturan havalimanları arasında Miami, Doha, Houston, Las Vegas, Tokyo Narita, Roma, Viyana, Boston, Sydney, Zürih var.

Mega Havalimanlarında İstanbul Atatürk Son Kez Listede

Yıllık yolcu sayısı 30 milyonun üzerindeki mega havalimanları kategorisinde zirvede yüzde 86,87 zamanında kalkış performansı ile Moskova Sheremetyevo Havalimanı yer aldı. Tokyo Haneda ve Singapur Changi havalimanları listenin ilk üçünü oluşturdu. 6 Nisan 2019’da kapılarını ticari yolculu seferlere kapatan İstanbul Atatürk ise bu kategoride yüzde 76,16 zamanında kalkış performansı ile 12. Sırada kendine son kez yer buldu. San Francisco, Paris Charles deGaulle, Londra Heathrow, Chicago O’Hare, Münih, San Francisco ve Seul Incheon’u kendi kategorisinde geride bırakmayı başardı. İstanbul Havalimanı ise yapılan değerlendirmede ilk 20 içinde kendine yer bulamadı.

OAG’nin hazırladığı raporun tamamına şu link üzerinden ulaşabilirsiniz…


İlgili Haber En Dakik Havayolları


İlgili Haber En Çok Kazandıran Uçuş Rotaları

adbanner