(Photo by Dan Kitwood/Getty Images)

En Çok Kazandıran Uçuş Rotaları

Her gün dünyanın dört bir yanında binlerce uçuşta milyonlarca insan uçakla seyahat ediyor. Havayolu şirketleri de birer ticari işletme oldukları gerçeğiyle bu uçuşlardan gelir elde ediyor.

İngiliz merkezli araştırma şirketi OAG, havayollarının bütün rotalarını tek tek inceleyip; dünyanın en yüksek gelir üreten rotalarının listesini oluşturdu. Buna göre, British Airways’in New York Jonh F. Kennedy (JFK) ile Londra Heathrow (LHR) havaalanları arasında yaptığı seferler, dünyanın en yüksek gelir getiren uçuş rotası oldu. Bu rota, aynı zamanda hizmette olan tüm rotalar arasında milyar dolarlık getirisi olan tek rota olma özelliği taşıyor.

British Airways, Nisan 2017 ile Mart 2018 arasındaki uçuş verilerine göre; bu hatta 1.03 Milyar Dolar gelir elde etti. Bu süre içinde JFK-Heathrow hattında 42.117 saat uçuş gerçekleştiren havayolunun bu hatta saat başına elde ettiği gelir 24.639 Dolar oldu. Bu miktar, havayolunun 2017 yılında elde ettiği toplam gelirinin yüzde 6’sı anlamına geliyor.

Havayolu şirketleri Heathrow ve JFK arasında günde 15’den fazla non-stop uçuş gerçekleştiriyor.


İlgili Haber | Non-Stop ve Direkt Uçuş Aynı mıdır?


Dünyanın en yüksek gelir getiren rotaları listesinin ikinci sırasında, Qantas’ın Melbourne (MEL) – Sydney (SYD) uçuşu yer alırken; üçüncü sırada Emirates’in Londra-Dubai uçuşu var.  İşte dünyanın en iyi gelir getiren 10 uçuş rotası:

OAG, listeyi oluşturan rotaların her birinin, genel olarak havayollarının geniş gövdeli uçaklarla hizmet verdiği, yüksek frekanslı ve pahalı uçuşlar olduğunu belirtiyor. Listenin ilk 10 sırasındaki uçuşlar incelendiğinde, yüksek oranda iş amaçlı seyahatlerin gerçekleştiği, son dakika bilet satışı oranının yüksek olduğu ve dolayısıyla hem verimliliğin hem de kazancın oldukça yüksek olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Araştırma şirketi ayrıca, en yüksek kazanç sağlayan 10 rotadan beşinde Heathrow Havalimanı’nın isminin yazıyor olmasına vurgu yaparak, havalimanı ile ilgili son dönemde devam eden üçüncü pist tartışmasının, bu kazancı olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde bir an önce çözülmesi gerektiği notunu eklemeyi ihmal etmemiş.


Bir Bakışta | OAG’nin Havayolu ve Havalimanları ile İlgili Diğer Çalışmaları

adbanner