En Yoğun Uçuş Rotaları | Boarding Info

Written by 02:02 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

En Yoğun Uçuş Rotaları

Bazı havalimanlarında uçuşunuzu beklerken iniş ve kalkışları gösteren ekranlara baktığınızda özellikle bir şehrin veya havalimanının adını çok daha yoğun görebilirsiniz. Adeta her iki-üç uçaktan biri o şehre gitmek üzere havalanıyor veya o şehirden geliyor diye aklınızdan geçirirsiniz. Evet, bu sizin hayal gücünüzün bir ürünü değil. Bazı rotalar gerçekten diğerlerine nazaran çok daha popüler.


İlgili Haber En Çok Uçulan Rotalar


Neyse ki durumu bir paranoya halinden gerçeğe dönüştürebilmemizi sağlayan İngiltere merkezli havacılık araştırmaları şirketi OAG, bize dünyanın en yoğun uçuş rotalarının bir bölümünü her yıl düzenli olarak sunuyor. Araştırmacılar, sıralamayı oluşturmak için iki destinasyon arasındaki uçuş sayısını göz önüne alıyor. İşte 2017 yılı uçuş verilerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda en yoğun rotalar:

EN YOĞUN ULUSLARARASI ROTALAR

OAG’nin raporuna göre, 2017 yılında en yoğun uluslararası uçuş rotası Hong Kong-Taipei oldu. 29,494 frekans uçuşun gerçekleştiği rotada ortalama yüzde 70,92 zamanında kalkış performansı görüldü. İkinci en yoğun uluslararası rota, 29,383 frekans ile Kuala Lumpur-Singapur; üçüncü ise 26,872 frekansla Jakarta-Singapur oldu. Aşağıdaki görselde 2017 yılında dünyanın en yoğun uluslararası uçuş hatları; yıl boyunca bu hatta yapılan uçuş sayısı, uçuş gerçekleştiren havayolları ve bu uçuşlarda ölçülen zamanında kalkış performansları gösteriliyor.

EN YOĞUN İÇ HAT ROTALARI

OAG’nin raporuna göre, 2017 yılında en yoğun iç hat uçuş rotası, daha önceki yıllarda olduğu gibi Güney Kore’nin Jeju Adası ile ülkenin başkenti Seul arasındaki seferler oldu. 2017 yılında, iki havalimanı arasındaki 282 mil (451 km) uzunluğundaki rotada 64.991 sefer gerçekleşti ki bu da günde yaklaşık 178 sefere denk geliyor. Bu yoğunluğun iş seyahatlerinden kaynaklandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Jeju, tropikal bir tatil geçirmek isteyen Kore ve Çinli turistler için oldukça popüler bir destinasyon. Jeju- Seul hattında 2017’de yüzde 74,06 zamanında kalkış performansı görüldü. İkinci en yoğun iç hat rotası, 54,519 frekans ile Melbourne-Sidney olurken; üçüncü sırayı ise 47,462 frekansla Mumbai-Delhi aldı. Aşağıdaki görselde 2017 yılında dünyanın en yoğun iç hat uçuş rotaları; yıl boyunca bu hatta yapılan uçuş sayısı, uçuş gerçekleştiren havayolları ve bu uçuşlarda ölçülen zamanında kalkış performansları gösteriliyor.

Ülkemizde ise en yoğun uçuş rotalarının İstanbul-İzmir ve İstanbul-Ankara olduğunu söyleyebiliriz. Hafta içi ve hafta sonu küçük farklılıklar yaşansa da bu rotaların her ikisinde de günde ortalama 50 sefer olduğunu söyleyebiliriz.

OAG’nin hazırladığı raporun tamamına şu link üzerinden ulaşabilirsiniz…


İlgili Haber En Dakik Havayolları


İlgili Haber Zamanında Kalkışta En İyi Havalimanları


İlgili Haber En Çok Kazandıran Uçuş Rotaları

(Visited 430 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info