PIC FROM Mercury Press - (PICTURED: THE JET STAR WHERE VISITORS CAN ALSO STAY IN AT APPLE CAMPSITE IN SOUTH WALES ) - An Etihad Airbus jumbo jet which once flew more than 500 passengers has been saved from the scrapyard and transformed into an incredible glamping venue – still with the plane’s original kitchen and emergency exit.Toby Rhys Davies, 47, is the owner of the quirky Apple Campsite, in Redburth, South Wales, which first made headlines in 2016 when he welcomed his first aircraft to the site – a nine-passenger 1970s Jet Star.But the 47ft airbus, the first plane ever to be decommissioned by Etihad Airway, has become the latest addition to the quirky camp – where visitors can also stay in a UFO, Pac-Man dome and disco chapel.SEE MERCURY COPY

Galler’de Etihad’ın Airbus A319’u Otel Oldu

47 yaşındaki Toby Rhys Davies, emekli olduğunda hurdaya ayrılan eski bir Airbus A319’u 45.000 Sterlin’e satın aldı. Dört kişilik bir yaşam alanı yarattı. Gecelik 179 Sterlin’den kiralanan uçak otelde, sıcak su, duş, tuvalet, orijinal uçak mutfağı, acil durum çıkışları, baş üstü dolapları ve dış güverte alanında bir barbekü bölgesi de bulunuyor.

Toby Rhys Davies,  Güney Galler’deki Redberth Bölgesindeki Pembrokeshire’da ilginç bir konsepti olan Apple Campsite’nin sahibi. Kampta ilginç konaklama konseptleri oluşturan Davies, 2016’da; 1970’lerde hizmet veren dokuz kişilik bir yolcu uçağı olan Jet-Star’ı kamp alanına getirerek, misafirlerine ilk kez eski bir uçakta konaklama imkanı sunmuştu. Tek yatak odalı Jet-Star’da konaklama bedeli, gecelik 125 Sterlin’den başlıyor.

Şimdi ise Toby, Etihad tarafından emekliye ayrılan Airbus A319’u piyasadaki en pahalı konaklama yerlerinden biri haline getirdi. Uçağı satın aldıktan sonra yenilemek ve benzersiz bir konaklama noktasına dönüştürmek için yaklaşık bir yıl harcadı. Ekim ayında ise misafirlerin kullanımına açtı.

Davies, “Arabian Nights” deneyimini markalaştırdı ve BAE mirasına saygı göstermek ve her şeyi daha gerçekçi kılabilmek için uçağın etrafına palmiye ağaçları bile yerleştirdi.

Davies: ”Airbus misafir ağırlamaya başladığından beri, yaklaşık 20 aile rezervasyon yaptırdı. Gelen herkes onu çok sevdi ve buradan mutlu ayrıldı. Bu çok gurur verici” diyor.

Misafirlerine seyahat özgürlüğü ruhunu veren Airbus, aynı anda 4 kişiyi misafir edebiliyor. 27 yaşındaki Airbus A319 aslında Air Canada’ya aitti. Kanada’nın milli havayolu bir süre sonra uçağı Air Malta’ya kiraladı ve uçak  2003’te Etihad tarafından satın alındı. A6-EIE tesciliyle Etihad filosunda uçan A319, 16 Business ve 90 ekonomi olmak üzere 106 yolcuyu yıllarca bir yerlere uçurdu. 7.000 km menzile sahip olan uçağı Etihad, 2018’de emekliye ayırdı ve hurdaya gönderdi.


İlgili Haber | Airbnb’den Uçak Kiralamak


Uçağın 14,2 metre uzunluğunda gövdesinin, Cardiff’ten dar ve dolambaçlı yollardan geçerek kamp alanına 160 kilometrelik bir yolculuk yapması için ikiye bölünmesi gerekiyordu. Ancak Davies bu durumu bir fırsata çevirerek, misafirler için korunaklı bir açık alan oluşturmaya karar verdi. Gövdenin 10.6 metrelik bölümü, misafirlerin konaklayacağı alanı oluştururken; 3.6 metrelik bölüm barbekü alanı olarak tasarlandı.

Uçak kamp alanına getirildikten sonra, pencerelere çift cam takıldı ve bir de giriş kapısı yapıldı. Çelik bir çerçeve ile uçak bulunduğu yere sabitlendi. Uçağın dışına ahşap zemin kaplaması da eklendi.


İlgili Haber | Airbus A330’un Gövdesi Sahne ve Dans Pisti Olacak


Bu ilginç kamp alanında ayrıca, ziyaretçilerin konaklayabileceği UFO, Pac-Man kubbesi ve disko şapeli gibi çeşitli konseptler de düşünülmüş.

adbanner