Marnie Munns 2000 yılından beri EasyJet'te uçuyor

Havayollarında Kaç Kadın Pilot Var?

Havayollarının personel dağılımlarına göz attığımızda ciddi bir toplumsal cinsiyet dengesizliği ile karşılaşıyoruz. Bu konuda en ileri giden havayolu kim dersiniz?

İrlandalı düşük maliyetli havayolu Ryanair, bu hafta açıklanan bir rapora göre, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda en kötü performansı gösteren havayolu oldu. Havayolu şirketinde, erkek personellerin saatteki ortalama kazancı, kadın personellerin kazancından yüzde 72 daha fazla. Havayolu çalışanlarının ücretleri üzerinden medyan gelirlerine baktığımızda erkekler ve kadınların arasındaki farkın yüzde 67 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Bu anlamda rekor açık ara Ryanair’de.

10.000’den fazla şirketin yayınladığı veriler doğrultusunda, dünya genelinde havayolu şirketlerinin erkek ve kadın personelleri arasındaki medyan ücret farkı yüzde 9.7 oldu.

Havayolu şirketlerinde çalışanların gelirleri üzerindeki toplumsal cinsiyet dengesizliğinin en önemli sebebi, erkek ve kadın pilot sayısı arasındaki dramatik dengesizlikten kaynaklanıyor.

Son yıllarda, Ryanair’e başvuran kadın pilotların sayısı arttı ve havayolu da bu trendi geliştirmek konusunda kararlı olduğunu söylüyor. Havacılık endüstrisinin genel bir problemi olarak, dünyanın her yerinde kadınlardan daha çok erkekler  pilot olmak istiyor.

Ryanair’in, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki kötü imaja sahip olmasına neden olan konulardan birinin de havayolunun, 2008’de başlattığı kabin ekibinin fotoğraflarıyla hazırlattığı seksi takvimlerdi. Bilmiyorum hatırladınız mı?

Dünyada Kaç Kadın Pilot Var?

Rakamlar sürekli olarak değişkenlik gösterdiği için net bir rakam vermek zor. Ancak Uluslararsı Havayolu Pilotları Birliği (Air Line Pilots Association International ) 34 büyük havayolunun kadrosundaki yaklaşık 60 bin pilotunun yüzde 5,18’inin kadın olduğunu söylüyor. Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) ABD’deki tüm havayolu pilotlarının yüzde 4,36’sının kadın olduğuna inanıyor. Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) ise yüzde 4,77 diyor.

Uluslararası Kadın Havayolu Pilotları Derneği (International Society of Women Airline Pilots) rakamlarına göre, dünyadaki tüm havayolu şirketlerinde, kadın pilotların yüzdesinde birbirine çok yakın. Çoğu havayolunda oran yüzde 3 ila 6 arasında değişiyor.

Uluslararası Kadın Havayolu Pilotları Derneği rakamlarına dayanarak hazırlanan yukarıdaki şemaya baktığımızda toplam kadın pilot sayısının 7409 olduğunu görüyoruz. En yüksek kadın pilot oranına sahip havayollarının ise yüzde 7.4 ile Amerikalı United, yüzde 7 ile Alman Lufthansa ve yüzde 5.9 ile İngiliz British Airways olduğunu görüyoruz. Global ortalama ise yüzde 5.18 seviyelerinde.

Türk Hava Yolları’nda Kaç Kadın Pilot Var?

THY bünyesinde toplam 4 bin 514 pilot görev yapıyor. Bu pilotların 600’den fazlası yabancı uyruklu. 156 tanesi kadın. Kadın pilot sayısı artışı istenen düzeyde değil.


Bir Bakışta | Nasıl Pilot Olunur?

Havayolunun Kendi Akademisinde

Özellikle bayrak taşıyıcı havayolu şirketleri, kendi akademilerinde yetiştirmek üzere pilot alımı ilanı açıyor. Pilot adayları temel yeterlilikleri sağlıyorsa buna başvurabilir. Yapılan sınavları başarıyla tamamlayan aday, genellikle iki yıl süren bir eğitime tabii tutuluyor. Eğitim sürecinin sonunda başarılı olan pilot, o havayolu için çalışmaya başlıyor.

Özel Uçuş Okullarında

Oldukça pahalı olan bu yöntemde pilot adayları, sivil uçuş okullarına kaydolarak eğitim görür ve lisanslarını alırlar. Ardından havayolu şirketlerinin işe alım programlarından geçerek görev yapmaya başlar. Bugün için bu yöntemle Türkiye’de pilot olabilmek için ortalama 100. 000 Euro civarında ücreti cebinizde bulundurmanız gerekiyor


Neden Kadın Pilot Sayısı Az?

Dünyanın her yerinde pilotluk mesleğine dair algı, bunun bir erkek işi olduğu yönünde. İnsanlar kadın pilotlarla uçtuklarında daha fazla tedirgin oluyor. Oysa bu durumun cinsiyet ile hiç bir ilgisi yok.

Bir kadın pilot uçakta başına gelen bir olayı şöyle anlatıyor: “Koridorda yolculardan biri bana uçağın pilotunu görmek istediğini söyledi” Ben de kendisine ‘şu anda görüyorsun zaten’ diye cevap verdiğimde inanmak istemedi.

Yvonne Pope Sintes 1972’de İngiltere’nin ilk kadın ticari havayolu kaptanı olduğunda, beraber uçuş yapacağı erkek pilotun kendisine, şirkete bir kadın pilot daha katılırsa istifa edeceği söylediğini anlatıyor.

1978’de Air Canada’nın ilk kadın pilotu olan Judy Cameron, bir kadın muhabir tarafından kendisine röportaj esnasında “menstruasyon öncesi gerginliğin yaratacağı tahribatla” başa çıkarken nasıl uçacağını sorduğunu söylüyor.

Bir başka kadın pilot ise bir uçuş esnasında erkek yolculardan birinin kendisini gördüğünde şöyle bir tepki verdiğini söylüyor: “En azından karayolu trafiğinden bir kadın azalmış diye sevinelim”

Ticari havayolu pilotluğu mesleğinde toplumsal bir cinsiyet dengesizliği olduğunu kabul etmek gerekiyor. Havayolu şirketleri de çeşitli şekillerde bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atıyor.

2015 yılında EasyJet, kadın pilot sayısını iki katına çıkarabilmek için Amy Johnson Flying Initiative programını başlattı. Havayolunun 2020 yılına kadar kadın pilot sayısını yüzde 20 artırmak gibi iddialı bir hedefi var.


Bir Bakışta | Boarding Info’da Pilotlar ile İlgili Diğer Haberler

adbanner