Pilotlar Neden “Roger” Diyor?

Havacılığın resmi başlangıcı, 17 Aralık 1903’te Wright Kardeşler’in ilk başarılı uçuşu kabul ediliyor.

O günden bu yana, pilotların havadaki diğer pilotlarla, kule ve yer personeliyle iletişim kurabilmesi, güvenli bir uçuşun en önemli bileşeni.

Şu andaki sistemlerle iletişim çok basit görünse de, havacılığın ilk yıllarında bu en karmaşık konulardan biriydi.

Bu yüzden pilotların kullandığı iletişim şekli ya da bir başka deyişle pilotluk jargonu biraz ilginç.

Örneğin “Roger” kelimesi onların en sık kullandığı kelimelerin başında geliyor. Filmlerde, dizilerde mutlaka dikkatinizi çekmiştir.

Peki nedir bu Roger derseniz, bunun da enteresan bir hikayesi var:

Uçaklar arasındaki iletişim konusunda standartlar henüz oturmamışken; komutlara cevap vermek için hızlı ve etkin bir şeyler geliştirilmesi gerekiyordu.

Sesli iletişime geçilmeden önce telsiz telgraflar ve mors alfabesi kullanılıyordu.

Bu sistemde bir mesajın alındığını teyit etmek amacıyla yani “anlaşıldı” mesajını vermek için “R” kullanımı kabul edildi. (‘R’ Mors alfabesinde “.-.” şeklinde kullanılıyor)

1915’te pilotlar, sesli komutlara geçiş yapmaya başladı. 1930 yılında sesli telsiz iletişimi pilotların standardı haline geldi.

Sesli komutlara geçildiğinde de bir standart belirlenmek zorundaydı. “R”, “mesaj alındı, anlaşıldı” için zaten hazırdı.

Ancak sadece “R” demek iletişim hatalarına neden olabilirdi. Bu yüzden fonetik alfabesinde R’nin karşılığı olan “Roger” kullanılmaya başlandı.

1957’de, fonetik alfabede R’nin karşılığı “Romeo” olarak değiştirildi. Ancak o zamana kadar “Roger” pilotların zihinlerine derinden gömülmüştü. Bu kullanım da devam edip gitti.

Kısacası pilotların çok sık kullandığı “Roger”, “tamamdır, anlaşıldı, mesaj alındı” anlamına geliyor.

Bir adım daha ileri gidilirse, “Roger Wilco” kullanımını görebiliriz . Bu ifade de “received will comply” anlamına gelir. Yani “anlaşıldı gerekeni yapacağım”

Bugün havacılıkta kullanılan fonetik alfabe:

Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf, Hotel, India, Juliet, Kilo, Lima, Mike, November, Oscar, Papa, Quebec, Romeo, Sierra, Tango, Uniform, Victor, Whiskey, X-Ray, Yankee, Zulu


Bir Bakışta | Boarding Info’da Pilotlar ile İlgili Diğer Haberler

adbanner