Havayolunun Başına Hava Kuvvetleri Komutanı Getirildi

Resmi açıklama yapılmamış olsa da havacılık endüstrisi, Etiyopya Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı’nın kovulduğu ve yerine ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanı’nın getirildiğine dair söylentileri konuşuyor. Bu haber, arkasında önemli detayları barındırıyor olabilir.

Etiyopya Havayolları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden aniden ayrılan Girma Wake’in yerine Etiyopya Hava Kuvvetleri Komutanı Yilma Merdasa getirildi. Bu karar henüz resmi olarak onaylanmadı. Ancak sosyal medyada çok sayıda kullanıcı, bu konuyu tartışmaya başladı.

İddialara göre Wake, Etiyopya Havayolları CEO’su Mesfin Tasew’i görevden alıp yerine Etiyopya Havayolları CCO’su Lemma Yadecha’yı getirme kararını reddettiği için, kendisi koltuğundan oldu. Önümüzdeki günlerde haberlerin teyit edilmesi ve sürecin detaylarının kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

79 yaşındaki Girma Wake, Afrika’nın en saygın havayolu yöneticilerinden biri. 2004’ten 2011’e kadar Etiyopya Havayolları’nın CEO’su olarak görev yaptı ve şirketi, Afrika’nın en başarılı uzun mesafeli havayolu haline getirdi. Okuldan mezun olmasının hemen ardından, 1965 yılında Etiyopya Havayolları’nda başladığı kariyerinin tamamını havayolu sektöründe geçiren Wake, 2012-2017 arasında sonunda RwandAir’in Yönetim Kurulu Başkanı koltuğunda oturdu ve Etiyopya Havayolları’na geri döndü.

Etiyopya’da süren etnik çatışma göz önüne alındığında, şirketin üst yönetimindeki bu değişikliğin arkasındaki amacın siyasi olduğu tahmin ediliyor. Görevden alındığı söylenen CEO’nun Amhara olduğu ve yerine geçtiği bildirilen CCO’nun ise Oromian olduğu söyleniyor. Amhara ve Oromian, Etiyopya’daki en büyük iki etnik grup durumunda. Bu iki grup, Etiyopya’da yıllardır büyük bir çatışma içinde.

İddialar doğruysa, bu durumun, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in, ülkenin ulusal havayolu şirketi de dahil olmak üzere, bürokrasideki her yerde siyasi kadrolaşma adımları ile ilgisi olduğu söylenebilir.

Şimdi sektörde tartışılan asıl soru, bu değişikliğin sembolik olup olmadığı. Etiyopya Havayolları’nın nasıl yönetildiği konusunda, bu değişikliğin, gerçekten büyük bir etkisi olup olmayacağı büyük bir soru işareti. Yaklaşık 60 yıldır sivil havacılığın içinde olan, ülkenin en deneyimli hava yolu yöneticisini, ülkenin Başbakanı’na sadık bir Hava Kuvvetleri subayıyla değiştirmek, havayolu için işleri çıkmaza sokabilir.

Bu değişiklik kararının, havayolunun uluslararası güven ve itibarını da zedeleyeceği tahmin ediliyor. Etiyopya Havayolları, yıllar boyunca pek çok çatışma ve yönetim değişikliğine göğüs gerdi ve kendi sektöründe başarılı olmaya devam etti. Yaşanan bu son değişikliğin, şirketin başarılı gidişatını değiştirmeyeceği umuluyor.

adbanner