İstanbul Havalimanı Yılın Havalimanı Seçildi

İstanbul Havalimanı, uluslararası arenada ödüller kazanmaya devam ediyor. Dünya havacılık sektörünün en prestijli yayınları arasında gösterilen Air Transport News tarafından düzenlenen “2021 Air Transport Awards” kapsamında, İstanbul Havalimanı “Yılın Havalimanı” ödülüne layık görüldü.

Sık seyahat eden, dünyadaki havalimanları konusunda görüşlerine başvurulan, yolculuk ve konaklama fırsatlarını deneyimleyerek tüketicilere ulaştıran Air Transport News’in, her yıl düzenlediği Air Transport Awards Ödülleri’nin bu yılki kazananları arasında İstanbul Havalimanı da yer aldı.

İstanbul Havalimanı’nın “Yılın Havalimanı” seçildiği ödül töreninde; Qatar Airways, “Yılın Hava Yolu Şirketi” ve ACI World Genel Direktörü Luis Felipe de Oliviera da  “Yılın Lideri” ödülüne layık görüldü. Ödül, Yunanistan’ın başkenti Atina’da 3 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilen “Summer Aviation Forum’da” düzenlenen törende, İstanbul Havalimanı adına ödülü, İGA Havalimanı Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Polat aldı.

Okuyucuların oyları ile seçildi

4 binden fazla okuyucusu ve havacılık sektörünün önde gelen yöneticileri tarafından kazananların belirlendiği yarışmanın geçtiğimiz yıllardaki kazananları arasında Singapur Changi, Doha, Dubai, Lizbon ve Cenevre havalimanları bulunuyor.

“Air Transport Awards” ödülleri, her yıl Hermes – Air Transport Organizasyonu, ATN (Air Transport News) ve ALA (America Latina Aeronoticias) ortaklığında düzenleniyor. Uluslararası Havalimanları Konseyi – ACI, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü – ICAO, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği – IATA gibi havacılık sektörünün önde gelen kuruluşları da bu organizasyonun yönetim kurulu üyeleri arasında bulunuyor. Ödüller, farklı uzmanlar ve okuyucular tarafından belirlenirken, verilen ödül, havacılık sektörünün 14 farklı kategorisini değerlendirip ödüllendiren dünyadaki tek uluslararası ödül olarak biliniyor.

“İstanbul Havalimanı dünyaki diğer havalimanlarını geride bıraktı!”

İstanbul Havalimanı’nın, “Yılın Havalimanı” ödülüne layık görülmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İGA Havalimanı Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Polat: “Covid-19’a rağmen operasyonlarımıza sorunsuz bir şekilde hız kesmeden devam etmeyi başardık. Yatırımlarımıza ara vermedik ve yeni havayollarını da bünyemize kattık. Aldığımız uluslararası sertifika ve ödüllerle başarımızı somut olarak kanıtladık. Uluslararası bir ödüle daha layık görüldüğümüz için büyük mutluluk duyuyoruz. Havacılık sektörü uzmanları ve okuyucular tarafından belirlenen “2021 Air Transport Awards” ödüllerinde “Yılın Havalimanı” ödülünü almak gurur verici. Geçtiğimiz yıl Cenevre Havalimanı’nın layık görüldüğü bu değerli ödüle, dünyadaki pek çok havalimanını geride bırakarak erişmemiz işimizi ne denli doğru yaptığımızın da bir göstergesi. Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan İstanbul Havalimanı yolculuk deneyimi ve hizmet anlayışıyla ilerleyen dönemde daha birçok ödüle layık görülecektir.” şeklinde konuştu.

Air Transport News Genel Direktörü ve CEO’su Dr. Kostas Iatrou de; “Kazananları tebrik ederim. Bu kurumlar, havacılık sektörünün karşı karşıya kaldığı en kötü krizi atlatmayı başardılar. Bu zor zamanlarda başarıya ulaşmak artık her zamankinden daha önemli ve çok daha zor. Bu sebepten ötürü bu kurumlar üstün liderlik kabiliyetlerini şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispat etmiş oldu. İstanbul Havalimanı 2020 yılında ACI’nın Havalimanı Sağlık Akreditasyonu programına katılan dünyadaki ilk havalimanı olmakla beraber 2021 yılında da havalimanları arasında liderlik örneği göstererek yeniden akredite olan ilk havalimanı oldu.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı Ödüllere Doymuyor!

İstanbul Havalimanı, son dönemde küresel çapta önemli ödüller almaya devam ediyor. Kısa süre önce dünyaca ünlü turizm ve seyahat dergisi Travel and Leisure okuyucuları tarafından, dünyanın en iyi ikinci havalimanı seçilen İstanbul Havalimanı, İngiliz merkezli Skytrax tarafından bir önceki yıla göre 85 sıra birden yükselerek dünyanın en çok gelişim gösteren havalimanı olarak gösterilmişti. İstanbul Havalimanı, Aralık ayında, pandemi süreci içerisinde gösterdiği başarılı performans neticesinde, Skytrax tarafından, 5 yıldızlı havalimanları kategorisine de dahil edilerek, bir başka önemli başarıya daha imza atmıştı.

adbanner