Kabin Ekibinde Dövmeye İzin Veren İlk Havayolu

Merkezi, Kanada’nın Calgary şehrinde bulunan havayolu WestJet, cinsiyetten bağımsız üniforma dönemini başlattı. Şirket ayrıca, çalışanlarının, vücudunun görünür bölgelerine dövme yaptırmasına da izin verecek!

Havayolları, özellikle müşteriler ile doğrudan ilişki içerisinde olan kabin ekibi için seçim yaparken; hala bazı katı kuralları sürdürme eğiliminde olsa da; bu kuralları esnetmek konusunda adım atan havayollarının sayısı da artıyor. Şirketler, gün geçtikçe daha cesur hale geliyor. WestJet, çalışanların görünür bölgelerinde dövmeye sahip olmasını bir engel olarak görmeyen anlayışla, iş modelinde farklı bir yol izlemek istiyor!

WestJet, çalışanların üniformalarını yeniden tasarlarken; cinsiyet vurgulayan kısımları ortadan kaldırarak; yeni bir görünüme kavuşturdu.

Geçtiğimiz günlerde Calgary Havalimanı’ndaki bir defilede ilk kez kamuoyuna tanıtılan cinsiyetsiz koleksiyon, büyük beğeni aldı. Lakes ve Rocky Mountain koleksiyonları, personelin kendisi için en rahat olan üniformayı seçebilmesine olanak tanıyor.

Kanadalı WestJet, kabin ekibinin üniformalarını, cinsiyetsiz şekilde yeniden tasarladı

WestJet, yeni mavi pantolonlu takımların, deniz mavisi vurgulu etek ve elbiselerin cinsiyetten bağımsız olması gerektiğini, böylece çalışanların kendileri için en özgün ve rahat olan üniformayı seçebileceklerini söylüyor.

WestJet eğitim ve üniformalar direktörü Leah McDonald, “Bu, tüm iş gücümüzle kapsayıcı olmak için attığımız küçük bir adım. İnsanların otantik olmak ve kendilerini gerçekten rahat hissettikleri bir alan yaratmak istiyoruz. Bu, çalışanların, misafirlerimize en iyi yanlarını ve en iyi hizmeti gösterebilmeleri için bir fırsat. Misafirlerimizin WestJet’te iyi vakit geçirmelerine yardımcı olabilmeleri için, çalışanlarımızın da onlar gibi görünmelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Üniformalar, yine cinsiyetten tamamen arındırılmış isim ve etiketlere sahip olacak.

Yeni üniformalar, Project Runway Australia yarışmasının kazananı Juli Grbac tarafından, havayolu çalışanlarının fikirleri doğrultusunda tasarlandı. Havayolu, yeni tasarım hakkında, personelden 50.000’den fazla geri bildirim aldı. Üniformalardaki deniz mavisi vurgusu, şirketin 26 yıllık geçmişine vurgu yapıyor.

Üzerinde dört yıldan fazla bir süredir çalışılan yeni koleksiyon, önümüzdeki günlerde 8.000 WestJet çalışanı tarafından giyilmeye başlanacak.

Kanadalı WestJet, kabin ekibinin üniformalarını, cinsiyetsiz şekilde yeniden tasarladı

Ayrıca WestJet, üniformaların zararlı malzemeler ve olası cilt tahriş edici maddelere karşı test edildiğinden emin olmak için Standart 100 OEKO-TEX sertifikasına sahip Kanada’daki ilk havayolu olmaya hazırlanıyor.

Yeni üniformaların yanı sıra, havayolundaki bir diğer önemli değişiklik ise, havayolunun politikalarını, çalışanların görünür bölgelerindeki dövmeleri sergilemelerine izin verecek şekilde değiştirilmiş olması…

adbanner