Kabin Görevlileri Boeing 777’nin Kanadında Neden Dans Etti?

Pek çok havayolu çalışanı, gündelik yaşamına dair detayları, kişisel sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmaktan hoşlanıyor gibi görünse de İsviçreli SWISS Havayolları’nda görev yapan bazı mürettebat üyeleri bu konuda çok ileri gitti. Havayolu da bu durumdan pek memnun olmadı.

İsviçre gazetesi 20 Minuten, ülkenin ulusal havayolu şirketi SWISS’te büyük tartışma yaratan olayın detaylarını paylaştı. Star Alliance üyesi havayolu, Zürih’ten (ZRH) Brezilya’nın Sao Paulo (GRU) şehrine yaptığı uçuşların ardından, Buenos Aires’e (EZE) devam ediyor. Dönüş uçuşları da tam tersi rotada gerçekleştiriliyor.

Bu uçuşlarda, mürettebat üç farklı gruba ayrılarak görev dağılımı yapıyor. İlk ekip, Zürih’ten Sao Paulo’ya yapılan uçuşta görev alıyor. İkinci grup, Sao Paulo-Buenos Aires-Sao Paulo kısmında görev yapıyor. Son grup ise Sao Paulo’dan Zürih’e yapılan dönüş uçuşunda hizmet veriyor.

Şirketi karıştıran olay, birkaç gün önce, Buenos Aires-Sao Paulo uçuşunun ardından yaşandı. Uçuşta görevli bazı mürettebat üyeleri,  yolcuların uçaktan inmesi ile dönüş uçuşundaki yolcuların uçağa binmesi arasında, yerde geçirdikleri zamanı eğlenceli hale dönüştürmek istedi.

Önce, Boeing 777-300ER uçağının kanadı üzerinde bulunan sağdan üçüncü kapı açıldı. Görünüşe göre bazı ekip üyeleri fotoğraf çekimi yapmak istiyordu. Videolardan anlaşıldığı üzere, iki kabin görevlisi ile bir kabin amiri, arka arkaya kanat üstüne çıkıp, dans ederek fotoğraf çekindi.

Şirket Politikalarına Aykırı!

Tahmin edilebileceği üzere, bu tür davranışlar, SWISS’in personel ile ilgili politikalarına aykırı. 777’nin kanatları, yerden yaklaşık 5 metre yüksekte. Mürettebatın kanattan düşmesi ciddi yaralanmalara ve hatta hayatlarını kaybetmelerine yol açabilir.

SWISS, çalışanlarını bu tip davranışlara karşı tolerans gösterilmeyeceği konusunda açıkça uyardı. Videoların internette yayılması üzerine yönetim harekete geçti. Kabin ekibi başkanı, tüm çalışanlarla, bir video mesaj paylaştı.

SWISS Sözcüsü Michael Pelzer, bu olay hakkında şunları söyledi:

“Videoda eğlenceli gibi görünen olay, aslında hayati tehlike arz ediyor. Boeing 777’nin kanatları yaklaşık beş metre yüksekliğinde. Böyle bir yükseklikten sert yüzeye düşmenin yıkıcı sonuçları olabilir. Bu davranışa tolerans gösterilmeyecek. Çalışanların videodaki davranışları emniyet gerekliliklerimize uymuyor ve çalışanlarımızın profesyonelliği ile uyuşmuyor. Bu olayda mürettebat üyeleri, olması gerektiği şekilde, bir rol model olarak hareket edemedi. Şirket olarak bunu onaylamamız mümkün değil.”

SWISS’in Kabin Ekibi Başkanı Martin Knuchel ise çalışanlara gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Merhaba arkadaşlar, dürüst olacağım. Kızgınım ve hayal kırıklığına uğradım. Ya yolcular bu videoyu gördükten sonra, artık bize güvenmiyorlarsa? Bu duruma son verilmeli, artık video gelmemeli. Ancak söylentiler doğru değil, hiç kimseyi kovmayacağız.”

Havayolu, mürettebatı kovmak yerine, yaşanan olayı bir eğitim konusu olarak kulanmaya karar verdi. Şimdi herkesin aklında benzer sorular oluşmuş durumda:

  • Bu videodaki görevliler, yaptıkları davranışların emniyetsiz olduğunu ve şirket kurallarının, kanatta yürümelerine izin vermediğini bilmiyor mu? Bunlar, kesinlikle bilmeleri gereken şeyler…
  • Buna izin verilmediğini bilmelerine rağmen yine de yaptılarsa neden? Kuralları ihlal eden bir duruma ait görüntüleri sosyal medyada paylaşmanın akıllıca bir fikir olduğunu mu düşündüler?
  • Neden diğer mürettebat üyeleri bu olaya müdahale etmedi? Diğer kabin amiri ve/veya pilotlar, neler olup bittiğini bilmiyor muydu? Neden hiç kimse endişesini dile getirmedi?

Kabin görevlilerinin, uçuş emniyeti uzmanları olduğunu ve yolcuların emniyeti için uçakta olduklarını sık sık dile getiriyoruz. Bu nedenle mürettebat üyelerinin kendi emniyetlerini bu şekilde göz ardı ettiğini görmek, hayal kırıklığı yaratıyor. Duruma kimsenin müdahale etmeye çalışmadığını görmek ise hayal kırıklığını daha da derinleştiriyor.

adbanner