Kaybolan Valizler İçin Havayolları Ne Kadar Tazminat Ödüyor?

ABD’de bir yolcu, uçağın altına verdiği valizinde, aralarında Rolex marka saatin de bulunduğu, toplam değeri 14.000 Dolar’dan fazla lüks eşyasının çalındığını iddia ederek, Spirit Havayolları’na dava açtı.

Bir kadın yolcu, Nisan 2023’te yaşadığı bir olay nedeniyle, ABD’li Spirit Havayolları’na dava açtı. Philadelphia (PHL) aktarmalı olarak, Montego Bay’den (MBJ) Detroit’e (DTW) uçan yolcunun, bağlantılı  uçuş sırasında bir çantası kayboldu. Havayolu, çantayı buldu ve bir gün sonra yolcunun ev adresine teslim etti. Ancak çantanın kilitleri kurcalanmıştı ve yolcu, çantanın içindekilerin yarısından fazlasının eksik olduğunu fark etti.

Çalındığı iddia edilen eşyaların arasında 5.700 Dolarlık Rolex saat, 1.500 dolarlık altın bileklik, 1.780 dolarlık Louis Vuitton çanta, 1.150 dolarlık Gucci pantolon, 660 dolarlık Marni gömlek, 600 dolarlık Gallery Dept şapka ve çok daha fazlası bulunuyor.

Spirit Havayolları’nın kendisine toplam zararı geri ödemeyi reddettiğini söyleyen yolcu, sözleşmenin ihlali ve ihmal iddiasıyla, Michigan’da havayolu şirketine dava açtı. Spirit Havayolları bu davayı federal mahkemeye taşımayı başardı. Spirit yalnızca, havayollarının sorumluluğu standardını belirleyen Montreal Konvansiyonu kapsamındaki zararlardan sorumlu olduğunu ileri sürüyor.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, yurt içi seyahatler sırasında kaybolan bir çanta için, ödenmesi gereken maksimum tazminatı 3.800 Doları olarak belirledi. Montreal Konvansiyonu, uluslararası bir seyahat esnasında kaybolan bir çanta için maksimum tazminatı yaklaşık 1.700 Dolar ile sınırlandırıyor. Yaşanan olay, uluslararası seyahat esnasında gerçekleştiği için, Montreal Konvansiyonu’nun belirlediği 1700 Dolar tazminat geçerli olacak.


İlgili İçerik | Uçuşta Valizi Kaybolan Yolcu Manevi Tazminat Alabilir mi?


Uzmanlar, havayolu seyahatlerinde, yolculara değerli eşyalarını, uçak altına gönderilen çantalara koymamalarını tavsiye ediyor. Dünyanın her yerinde, bu çantaların içinde, bilgisayarlardan mücevherlere ve nakit paraya kadar çeşitli değerli eşyaların çaldığına dair haberler sıklıkla duyuluyor.

Kayıp çantalara ilişkin tazminat sınırlamalarının bir nedeni var

Eğer herhangi bir sınır olmasaydı, insanlar uçak altına verdiği bir bagaja ne koyacaklarına karar verirken sağduyulu davranmasalar bile, havayolları, potansiyel olarak sınırsız miktarda tazminatla karşı karşıya kalabilirdi.

Çantanıza ne koyduğunuzu gerçekten kanıtlayamayacağınız için, insanların bir çantadan çalınan şeyle ilgili iddialarda bulunmaları söz konusu olduğunda büyük bir suistimal riski ortaya çıkıyor. Çantamda nadir bulunan bir milyon dolarlık elmas vardı şeklindeki bir ifade bile, bu senaryoda havayolunun başını ağrıtmak için yeterli olabilirdi.


İlgili İçerik | Kaybolan Valiz İçin 1.6 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

adbanner