KLM Üniformasının En Yeni Parçası Spor Ayakkabı

Hollanda’nın ulusal havayolu KLM, personelin giydiği üniforma konusundaki politikasını değiştirme kararı aldı. Yapılan yeni düzenlemelerle, uçucu mürettebat artık üniformanın altına spor ayakkabı giyebilecek.

Havacılık dünyasında, kabin ekiplerinin, topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu olduğuna dair yaygın bir yanlış inanış söz konusu. Ancak durum kesinlikle böyle değil.

6 Mayıs 2024’ten itibaren Hollanda’nın ulusal havayolu KLM Royal Dutch Airlines, çalışanların üniformalarının altına spor ayakkabı giymelerine izin verecek. Bu karar kapsamına, pilotlar, kabin görevlileri ve yer görevlileri olmak üzere, müşteri ile temas halindeki tüm personel dahil edilecek.

Çalışanlar, belirli gereksinimleri karşılaması gereken kendi spor ayakkabılarını giyebilecek veya Filling Pieces tarafından KLM için özel olarak geliştirilen spor ayakkabılarını satın alabilecek.

 

KLM yönetimi, alınan bu kararın, çalışanların rahatlığını artırmayı amaçladığını ve bu adımın, personelden gelen, daha konforlu iş ayakkabısı talebine yanıt olarak verildiğini açıkladı. KLM, bir süredir deneme amaçlı olarak, çalışanlara spor ayakkabı giyilmesi konusunda izin veriyordu.

Havayolunun kıdemli çalışanlarından biri, yapılan bu değişikliği şu şekilde açıklıyor:

“Geçen yıl spor ayakkabılarımı, üniformamın sürdürülebilir bir parçası olarak test etme fırsatım oldu. Yıllar süren klasik topuklu ayakkabı görünümünün ardından artık spor ayakkabılarımı büyük bir keyifle giyiyorum! Bana iyi bir uçuş için iyi bir başlangıç sağlıyorlar!”

KLM, çalışanlara daha esnek ayakkabı seçeneği sunan ilk havayolu şirketi değil. Bu tip yenilikler ve radikal dönüşümler, öncelikle genç personeli hedef alan, düşük maliyetli havayollarında görmeye alışık olduğumuz bir konu. Ancak bazı eski havayollarında da bu gibi örneklere rastlamak mümkün.

2023 yılında Finlandiya’nın ulusal havayolu Finnair de tüm personelinin spor ayakkabı giymesine izin verme kararı almıştı. İzlanda merkezli düşük maliyetli havayolu PLAY de çalışanlarına spor ayakkabı izni veren şirketler arasında.

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan Antalya merkezli SunExpress Havayolları da benzer bir karar alarak, kabin ve kokpit ekiplerine, rahat çalışma imkanı sunacak, spor ayakkabıların giyilmesine onay verdi.

Bu tip kararlar alınan havayollarının, ait olduğu ülkelerinin kültürlerini yansıttığı kesin. Bu sebeple yakın zamanda Japan Airlines veya Singapore Airlines gibi havayollarında böyle bir politika değişikliği görülmesi sürpriz olabilir. Ancak Kuzey Avrupa ve Batı Avrupa’da birçok havayolunda bu tip kararlar alınması pek şaşırtıcı görünmüyor. Çalışanların rahat olması kararının, onların performansını yükseltmeleri konusunda büyük bir katma değer sağlayacağı kesin.


İlgili İçerik | KLM’nin Minyatür Delft Blue Evlerinin Öyküsü

adbanner