Kol Uçuşu Nedir?

İki veya daha fazla hava aracının, bir lider komutasında belli bir disiplin ile birbirlerine yakın mesafeden yaptıkları senkronize manevralar eşliğindeki uçuşlara kol uçuşu veya formasyon uçuşu denir.

Askerî pilotlar kol uçuşunu, ortak savunma ve ateş gücünün konsantrasyonu amacıyla kullanıyor. Olası bir hava mücadelesinde taktiksel üstünlüğü ele geçirip kayıpları azaltmak için ortaya çıkan kol uçuşu, örneğin bir it dalaşı (dogfight) durumunda yapılan yüksek hızlı menevralarda ciddi şekilde hayat kurtarıcı olabilir.

Sivil havacılıkta kol uçuşu ise gösteri veya hobi amaçlı gerçekleştiriliyor. Özellikle akrobasi ekipleri tarafından çok keyifli gösteriler de yapılabiliyor.

Kol uçuşu sırasında bir verimlilik de söz konusu. Zira arkadaki uçaklarda, havanın uyguladıiı geri sürükleme (drag) kuvvetinin azalması nedeniyle yakıt tasarrufu da elde ediliyor.

Çok sık olmasa da sivil ve askeri uçakların beraber yaptığı formasyon uçuşlarına zaman zaman rastlamak mümkün. Geçtiğimiz yıllarda THY’nin Boeing 777 uçaklarından biri, Türk Yıldızları ile bir kol uçuşu gerçekleştirmişti.

adbanner