Lionel Messi Suudi Arabistan Tanıtımından Ne Kadar Kazanacak?

Suudi Arabistan’da turizm sektörüne benzeri görülmemiş bir yatırım başladı. Önümüzdeki on yıl içinde ülkede, Emirates ve Qatar Airways gibi güçlü rakiplerle rekabet edebilecek düzeyde hizmet vermeyi amaçlayan yeni bir ulusal havayolu operasyonlara başlayacak. Çok sayıda otel ve tatil köyünün açılması başta olmak üzere, Suudi Arabistan, turizme tam bir trilyon Dolarlık olağanüstü bir yatırım yapıyor.

Dünya genelinde pek çok insanın Suudi Arabistan’a seyahat etme konusunda tereddüt ettiğinden yola çıkıldığında, ülke her türlü sponsorluk ve iş birliği çalışmasıyla daha ulaşılabilir görünmeye çalışıyor. New York Times, Suudi Arabistan’ın en etkili turizm elçilerinden biri olan Lionel Messi’nin imzaladığı sözleşmenin detaylarını paylaştı.

Arjantinli ünlü futbolcu Lionel Messi ile Suudi Arabistan arasında imzalanan sözleşmenin detayları, isimsiz bir kaynak aracılığıyla kamuoyuna açıklandı. Ocak 2021’de imzalanan anlaşma kapsamında Messi, Suudi Arabistan’ı tanıttığı için üç yıl boyunca 25 milyon Dolar kazanabilir.

Suudi Arabistan turizm elçisi olmanın detayları ve ödeme koşulları

  • Messi’ye, 20’ye kadar aile üyesini ve arkadaşını Suudi Arabistan’a getireceği ve tüm masrafların ülke tarafından karşılanacağı  yıllık aile tatili için yaklaşık 2 milyon Dolar ödeniyor. Bu, tek seferde en az beş günlük bir tatil veya en az üç günlük iki farklı tatil olabilir.
  • Messi, sosyal medya hesaplarında (470 milyondan fazla Instagram takipçisi var) Suudi Arabistan’ı tanıttığı için, yılda yaklaşık 2 milyon Dolar alıyor. Bunun için yılda 10 adet gönderi paylaşması gerekiyor.
  • Messi, ülkenin her yıl düzenlediği turizm kampanyasına katılması karşılığında yılda yaklaşık 2 milyon Dolar alıyor.
  • Messi, Suudi Arabistan ile birlikte hayır işlerine ve halka açık gösterilere katıldığı için yılda yaklaşık 2 milyon Dolar alıyor.
  • Messi’nin Suudi Arabistan’ın itibarını “karalayabilecek” herhangi bir şey söylemesine izin verilmiyor.

Messi’nin, Suudi Arabistan’da üç yıl futbol oynaması için kendisine teklif edilen 1,6 milyar Dolar’ı reddedip, Suudi Arabistan’ın ne kadar güzel olduğunu tanıtmak için 25 milyon Dolar almayı kabul etmesi bazı kesimlerce ilginç karşılanıyor. Reddedilen para ile kabul edilen para arasındaki uçurumu kararın sorgulanmasına neden oluyor.

Ancak, iki taraf arasında imzalanan turizm elçisi sözleşmesi, Arjantin’in Dünya Kupası’nı kazanmasından önce, 2021’de imzalandığı için, tanıtım faaliyetleri için yapılacak ödemenin çok daha düşük olduğu da belirtiliyor.

Suudi Arabistan kendisine iyi bir itibar satın alabilecek mi?

Suudi Arabistan’ın gelişen bir turizm endüstrisi inşa etmek için yatırım konusunda çok istekli olduğu herkesin malumu. Ancak asıl soru, ülkenin gayrimüslimlere rahat bir şekilde seyahat etme fikrini oturtup oturtamayacağında saklı. Suudi Arabistan, son dönemde yavaş ama emin adımlarla modernleşiyor. Ancak ülkenin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi bir imaja sahip olması için kat etmesi gereken çok yol olduğu söyleniyor.


İlgili Haber | Orta Doğulu Havayolları Neden Avrupalı Futbol Kulüplerine Sponsor Oluyor?

adbanner