Müslüman Yolcu Acil Çıkıştan Kaldırıldı

Yoğun bakıma kaldırılan annesini ziyaret etmek için 22 Mayıs’ta Southwest Havayolları ile Fort Lauderdale’den Dallas Love Field’a uçan başörtülü bir kadın, Müslüman olduğu için, bir kabin görevlisi tarafından, acil çıkış sırasındaki koltuğundan kaldırıldı. Müslüman olan ancak başörtüsü takmayan kız kardeşinin ise acil çıkış sırasındaki koltuğunda kalmasına izin verildi. Ancak o da tepki olarak yerinden kalkıp kardeşinin yanına geçti. İki kardeş, konuyla ilgili şikayette bulundu.

ABD’de doğup büyüyen ve uçuş sırasında başörtüsü takan Fatima Altakrouri’nin şikayetine karşılık, kabin memurunun savunması çok daha ilginçti. Yolcunun, kendisine “İngilizce bilmediğini ve acil bir durumda uçaktaki herkesin öleceğini” söylediğini iddia etti.

Bir sağlık kliniğinde operasyon müdürü olan Altakrouri ise “Böyle bir şey söyleseydim, uçaktan atılırdım. Neden böyle bir şey iddiada bulunduğunu anlamıyorum. Bu, beni bir tür terörist gibi gösteriyor ve ben terörist değilim.” şeklinde konuştu. Kabin görevlisiyle İngilizce konuştuğunu da ekledi.

Olayı duyan diğer yolcuların müdahale etmemesine de üzüldüğünü söyleyen Altakrouri, “kimsenin dile getirmediği bir gerçek bu. Ülkemizin ne hale geldiğini görüyor musunuz? Neden birbirimizi savunmuyoruz? Bu uçakta bulunmaya herkes kadar benim de hakkım var!” açıklamalarıyla durumu özetledi.

Altakrouri’nin kız kardeşi Muna Kowni, kabin görevlisinin “siz [acil çıkış sırasında] oturabilirsiniz ama o oturamaz” dediğini söyledi. İkisi birlikte oturabilmek için, acil çıkış sırasındaki koltuklarından vazgeçtiler.

Altakrouri’nin avukatı Marwa Elbially, “Fatima’nın İngilizce konuşmamasının geçerli bir temeli yoktu” dedi. Fatıma’yı o koltuğa oturtmayı reddetmek din temelli bir ayrımcılıktı” dedi. Elbially, müvekkilinin Southwest ve ABD Ulaştırma Bakanlığı’na şikayette bulunduğunu söyledi.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) de konunun takipçisi olacaklarını belirterek, havayolunun özür dilemesini ve kabin görevlisinin işine son verilmesini talep ettiklerini açıkladı.

Havayolu ne dedi?

”Southwest, hiçbir tür ayrımcılığa ne göz yumar ne de hoşgörü gösterir. Southwest Airlines’ın kuruluşundan bu yana, insanları ilk sıradadır. Southwest Airlines olarak, çalışanlarımıza, müşterilerimize ve hizmet verdiğimiz çeşitli topluluklara karşılıklı saygı duyduk. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılacak. Tüm müşterilerden özür dileriz.” açıklaması yapıldı.

Müslümanların Bu Ülkede Uçması Zor!

2016 yılında Guido Menzio adlı bir matematik profesörü, çizdiği matematik sembolleri Arapça yazıyla karıştırıldığı için, American Airlines uçuşundan atılmıştı. Yolcu, “Al-Gebra” hareketinin bir üyesiyle karıştırıldı. Matematiksel terimler üzerinden çeşitli silahların resmini çizdiği düşünüldü!

adbanner