Neden Pasaportunuzu Kabin Bagajınıza Koymamalısınız?

Havaalanlarında, uçağın kapısına ulaşana kadar tüm süreçlerde, yolcuların çoğu, pasaportlarını elinde, cebinde veya çantasında taşıyor. Ancak son kontrolden de geçtikten sonra, uçağa doğru ilerlerken, yolcuların bir kısmı, ‘artık ihtiyacım kalmadı’ düşüncesiyle pasaportlarını kabin bagajlarına koyuyor. Dikkat! Bu hamleniz, sizi büyük bir sorun ile karşı karşıya bırakabilir!

Uçağın tamamen dolu olduğu uçuşlarda, havayolları, boarding sürecini hızlandırabilmek ve yolcuların uçağa bir an önce yerleşmesini sağlamak için, yolcuların kabin bagajlarını, uçağın kapısında, uçak altına göndermek üzere ellerinden alabilir. Çünkü yolcu sayısı çok olduğu için, baş üstü dolaplarda kabin bagajlarına yer bulabilmek için verilen savaş büyük bir zaman kaybı yaratarak, uçağın slot kaybetmesine neden olabilir.

İşte o karmaşa içerisinde, pasaportunu kabin bagajına koyduğunu unutan yolcu, uçak kapısında görevlilere kabin bagajını teslim ederse, ineceği destinasyonda kendisini bir krizin ortasında bulması oldukça muhtemel.

Her havalimanı, uçağın kapısında elinizden alınan kabin bagajınızın, iniş anında size uçağın kapısında geri verilebileceği bir donanıma sahip değildir. Bu yüzden uçak altına gönderilen el bagajınızı, tıpkı diğer büyük valizler gibi pasaport kontrolünü geçtikten sonra almanız gerekebilir. Ancak sizin bagaj teslim bölümüne geçebilmeniz için pasaport kontrolünü aşmanız gerekiyor!

Bu yüzden, sebebi ne olursa olsun, yolcuların pasaportlarını kabin bagajlarına koymaması veya uçak kapısında böyle bir durumla karşılaştıklarında pasaportlarını aldıktan sonra teslim etmeleri oldukça önemli.

Ryanair’in, bu konuda uygulamaya aldığı, yolcuların kabin bagajlarını uçak kapısında kontrol etmelerini gerektiren bir kuralı var. Bu yüzden belki de tüm havayollarının, sizden el bagajınızı alırken pasaportunuzu yanınızda bulundurduğunuzdan emin olmanızı belirten bir uyarıyı standart hale getirmesi gerekiyor. Ancak bizce, her ihtimale karşı, pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun!


İlgili Haber | Pasaport Renkleri Ne İfade Ediyor?

İlgili Haber | Uçakta El Bagajları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlgili Haber | Kabin Bagajına Koymamanız Gereken 7 Şey

İlgili Haber | Pasaportunuzdaki Damgalara Dikkat!

adbanner