Özelleştirilen Air India’nın En Yeni Görünümü Nasıl?

Hindistanlı havayolu Air India, özelleştirildikten sonra büyük bir dönüşüm geçiriyor. Havayolu, filosunu modernize etmek ve yolcu deneyimini iyileştirmek için büyük yatırımlar yapıyor. Aynı zamanda şirket, uçak imalatçılarına yüzlerce uçak siparişi verdi. “Yeni” Air India’nın nasıl görüneceğine dair ilk paylaşımlar yapıldı. Havayolunun güncellenen marka görünümü ve yeni logosu, oldukça cesur.

Yeni Air India görünümüne bakıldığında, uçakların hem gövde üzerinde hem de altında, kalın harflerle yer alan “AIR INDIA” yazısı göze çarpıyor.  Uçağın hem motorlarının hem de gövdesinin altı, altın şeritlerle süslenmiş kırmızı bir renge boyanmış. Uçakların kuyruk kısmı da tamamen yeniden tasarlanmış. Önümüzdeki süreçte Air India’ya entegre edilmesi planlanan Vistara’ya bir atıfta bulunularak, sarı ve kırmızının yanındaki mor renkli şerit göze çarpıyor.

Uzmanlar, bu tip yeni marka görünümlerinin duyurulmasının ardından, uçakların “canlı” şekilde, somut halde görülmeye başlamasının ardından; insanların aşina olmaya başladığını söylüyor. Havayollarının yeni görünümlerine insanların yaklaşımımın zaman içinde gelişme eğiliminde olduğu belirtiliyor. İnsanların büyük çoğunluğu, ilk gördüğü anda beğenmediği ama daha sonra sevmeye başladığı uçak boyamaları olduğunu iddia ediyor..

Air India’nın yeni görünümü, eskisinden çok daha taze ve modern hissettiriyor. Bu da havayolunun amacına ulaştığının bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Uçaklara bakıldığında birinci sınıf gibi görünüyor ve sanki Hintli bir havayolu değilmiş gibi hissettiriyor.

Düz beyaz zemin üzerine sadece havayolunun adının kalın harflerle yazıldığı ve kuyruğa bir simge veya logo ekleyen pek çok havayolu varken Air India’nın yeni marka görünümü oldukça dikkat çekti.

Air India Yeni Logosunu da Tanıttı

Air India, oldukça basit görünen yeni bir logosunu da tanıttı. Logonun, uçakların dış boyaması ve görünümleri ile uyumlu olduğunu söyleyenlerin sayısı bir hayli fazla.

Eskisinden tamamen farklı olan logo, havayolunun kendisini ne ölçüde dönüştürmeyi planladığını göstermesi ve yansıtması açısından oldukça önemli şeklinde yorumlandı.

Air India Uçağındaki F-UBAI Detayı

Yeni Air India tasarımlarının ayrıntılarını vurgulayan basın kitindeki görsellere bakıldığında, havayolunun yeni görünümü sergilemek için kullandığı uçağın tescilinin F-UBAI olarak seçildiği görülüyor. Bu tescilin neyi temsil ettiği oldukça merak edilirken; havayolundan konuyla ilgili açıklama yapılmadı. Air India’nın uçaklarının tescillerinin “F” ile değil “VT” ile başladığı düşünüldüğünde, bu kararın arkasında ne olduğu sorusuna yanıt aranıyor.

Air India’nın yaşadığı bu köklü dönüşüm ile ilgili hedeflerinden birinin, büyük Körfez havayolları (özellikle Emirates) tarafından ele geçirilen Hindistan’daki uçuş trafiğinin büyük bir kısmını geri kazanmak olduğu biliniyor. Ancak Air India’nın Emirates’e bakış açısı konusunda bu kadar büyük bir mesaj vereceği konusuna şüphe ile yaklaşılıyor.

Havayolları arasındaki atışmalara arada şahit olsak da daha önce hiç bu kadar doğrudan bir gönderme olmamıştı.

Konuya masumane gerekçe arayanlar ise F-UB’nin, yeniden tasarlanma sürecinin arkasındaki şirket olan FutureBrand’ın kısaltması olduğunu söylüyor. Sonraki AI kısmının ise, Air India’nın kısaltması olduğu iddia ediliyor.

Air India’nın Yeni Uçak Kabinleri Nasıl Olacak?

Air India, yeniden yapılandırılmış Boeing 777 uçaklarının kabinlerini gösteren, yaklaşık iki dakikalık bir video paylaştı. Bu iç mekan tasarımı, diğer uçak tiplerinde de kullanılacak. Air India’nın uzun mesafeli filosunda, yeni koltuklara ek olarak, tamamen yenilenmiş uçak içi eğlence sistemi ve Wi-Fi hizmeti de bulunacak.

Air India, bazı uzun mesafeli uçaklarda first class kabini koruyacak. Havayolunun first class ürünü, business class’ta bulunanın aynısı olan Safran Unity koltuğunu temel alıyor. Air India, 1-2-1 konfigürasyonunda tek sıradan oluşan first class kabinlere sahip olacak. Her koltuk tamamen düz yatak olacak ve her koltuğun kendine ait bir kapısı ile mahremiyet alanı bulunacak.

First class kabini, Business class kabinden ayıran özellik ise daha büyük bir ekran ve daha büyük bir koltuğa sahip olması.

Air India, Business Class kabin için de Safran Unity koltuğunu seçti. Yani koltuklar 1-2-1 konfigürasyonunda olacak. Bu kademeli bir konfigürasyon olacak. Bu nedenle bazı sıralardaki koltuklar koridora daha yakınken, diğer sıralardaki koltuklar pencerelere daha yakın konumlanacak.

Koltuklar, doğrudan koridor erişimi sunarken, tamamen yatak olabilecek ve bir mahremiyet kapısına sahip olacak. Bu koltukların, kablosuz şarj ve bluetooth ses dahil olmak üzere eksiksiz bir teknolojiye sahip olması bekleniyor.

Bu hamleler, Air India’nın mevcut Business class sınıfına göre kesinlikle büyük bir gelişmeyi temsil ediyor. Çünkü bu ürün, Qantas’ın dünyanın en uzun rotalarında uçacak olan Airbus A350-1000’leri için seçtiği ürünün birebir aynısı.

Air India filosundaki uzun mesafeli uçak filosunda, premium ekonomi kabinini de hayata geçiriyor. First ve business class koltuklar oldukça nötr kaplamalara sahipken, 2-4-2 konfigürasyonundaki premium ekonomi ve ekonomi koltukları ise kırmızı kaplamalara sahip.

Premium ekonomi ürünü hakkında çok fazla ayrıntı paylaşılmadı. Koltuk arkası ekranlar ve ayak dayama yerleri olacağı biliniyor.

Air India ayrıca yeni bir ekonomi kabinini de hayata geçirecek. Uçakların ekonomi sınıfında oldukça fazla yenilik var gibi görünüyor. Ekonomi sınıfı ile ilgili tek sorun, Boeing 777 uçaklarında, havayolunun 3-3-3 konfigürasyonundan 3-4-3 konfigürasyonuna geçecek olması.

Air India’nın Yeni Kabinleri Ne Zaman Gökyüzünde Olacak?

Air India’nın, 2024’ten itibaren yeni teslim alacağı geniş gövdeli uçakları (Airbus A350-900’ler dahil) yeni kabinlere sahip olacak. Air India’nın filosuna ilk A350-900 uçağının 2023’ün sonlarında katılması bekleniyor. Bu uçak, normalde Aeroflot için üretildiği için, farklı iç mekan ve kabine sahip olacak.

Air India, filosundaki tüm Boeing 777 ve 787 uçaklarının kabinlerini de yeniden yapılandıracak. Bu projenin 2024’ün ortalarında başlaması ve yaklaşık 2,5 yıl boyunca sürmesi bekleniyor.

Bu nedenle, Air Inida uçaklarındaki yeni kabinlerin 2024 yılı içinde tanıtılması hedefleniyor. Yeni kabin lansmanının, yeni teslim alınacak bir uçakla mı yoksa dönüştürülmüş bir kabine sahip eski bir uçakla mı gerçekleştirileceği de henüz net değil.

Yeni açıklanan boyama ve dış görünüme sahip ilk uçak, 2023’ün sonlarında teslim alınacak bir A350 olacak.

Air India, yeniden yapılandırılmış tüm Boeing 777-300ER uçaklarına, dört kabin sınıfının tamamını (first class dahil) yerleştirecek. A350 ve 787 dahil olmak üzere diğer uçakların first class kabine sahip olup olmayacağı henüz netleşmedi. Tüm uzun menzilli uçaklar, premium ekonomi kabinini de mutlaka bulunduracak.

adbanner