Pasaportunuzdaki Damgalara Dikkat

Seyahatinizi eziyete dönüştürebilecek, sizi maddi ve manevi olarak zora sokabilecek pasaport damgalarınıza dikkat!

59 yaşındaki Tina Sibley, gerçek bir seyahat sever. Bugüne kadar yaptığı tüm uçuşların biniş kartlarını saklıyor. Gittiği yerlerden özel hediyelik eşyalar topluyor ve bu seyahatlerini ölümsüz kılmak için bazen pullar biriktirip, pasaportuna çeşitli damgalar bile vurduruyor. Ancak Sibley, bu damga ve pulların, başına iş açabileceğini kötü bir tecrübe ile öğrendi.

Geçtiğimiz Şubat ayında, bir düğüne katılmak üzere Phuket’e uçtu. Madrid Havaalanı’na yapacağı dönüş uçuşu için, Qatar Airways uçağına alınmadı. Görevli personel, İngiliz pasaportunun altıncı sayfasındaki bir sorun nedeniyle, kendisini uçağa alamayacağını belirtti. O sayfada, Tina’nın bir önceki Ağustos ayında, Peru’da, Machu Picchu antik kenti ve Vinicunca Milli Parkı’na yaptığı ziyaretin anısına pasaportuna vurdurduğu damga bulunuyordu.

Kısa bir süre şaşkınlık yaşayan Sibley, Tayland’daki İngiliz Büyükelçiliği’ne gitti. Ancak bir kez daha istemediği bir yanıtla karşılaştı. Görevliler, Sibley’in pasaportu geçerli olduğu için, kendisine yeni bir pasaport vermedi. Durumu Qatar Airways görevlilerine açıklaması gerektiği söylendi. Eğer yine kabul etmezlerse, başka bir havayolundan bilet alarak uçması gerektiği bilgisi verildi.

Sibley, havaalanına döndüğünde, ne Qatar Airways ne de Emirates, onu Madrid’e uçurmadı. Geceyi otelde geçirmek zorunda kaldı.


İlgili Haber | Pasaport Renkleri Ne Anlama Geliyor?


Ertesi sabah, yeniden Büyükelçiliğe giderek durumu anlatan Sibley, uzun bir ikna sürecinin ardından, acil durum pasaportu aldı. Yeniden uçuş rezervasyonu yaptı.

Bütün bu aksaklıklar, Sibley’e yaklaşık 2000 Dolar’a mal oldu. Stresli ve pahalı bir ders aldığını söyleyen Sibley, insanların eğlenceli pasaport pulları ve damgaları ile potansiyel sorunların farkında olmaları gerektiğini sosyal medya hesapları üzerinden anlattı. İnsanlara, ‘pasaportunuza bu tip damgalar vurdurmayın ve pul yapıştırmayın’ şeklinde çok önemli mesajlar verdi.

İlginç Pasaport Damgaları

Berlin’deki Checkpoint Charlie, ekvatorun geçtiği Ekvador’daki Ciudad Mitad del Mundo şehri, Japonya’daki Hiroshima Barış Anıtı Müzesi, Antarktika’daki Antarktika Mirası Damgası ve Galler’deki dünyanın en uzun ismine sahip yer olan Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch Köyü’ndeki bir hediyelik eşya dükkanında da ziyaretçilerin pasaportlarına bu tip özel damgalar ve pullar uygulanıyor.

Hiroşima Barış Müzesi Damgası

Pasaport Hasarı Seyahatlerini Rezil Etti!

Geçtiğimiz yıllarda, bir İngiliz çift, Bali ve Malezya’daki rüya tatilleri için yola çıktı. Adamın pasaportu, seyahat için fazla hasarlı olduğu gerekçesiyle, çift uçağa bindirilmedi. Toplamda 14.000 Dolar zarara uğradılar. Avustralya güzellik yarışması birincisi de pasaportundaki filigran nedeniyle Bali’de mahsur kalmıştı.

adbanner