Pasaportunuzun Son Kullanma Tarihine Dikkat!

Hayalini kurduğunuz, heyecan verici yeni seyahatler için uçak bileti rezervasyonu yaptırmadan önce, tam da şu anda yapmanız gereken çok önemli bir şey var: Pasaportunuzun son kullanma tarihini yeniden kontrol etmek!

Yapacağınız uluslararası seyahatler öncesinde, tüm seyahat belgelerinizin, planlanan seyahat tarihiniz itibariyle en az altı ay geçerli olmasını sağlamak çok önemli. Pasaportlarımızı genelde 10 yıllık aldığımız için ve çok fazla da seyahat etmiyorsak; pasaportumuzun ne kadar süre daha geçerli olduğunu, tam olarak ne zaman yenilememiz gerektiğini çoğu zaman atlıyoruz. Bu görünüşte küçük ayrıntı bir gibi görünüyor olsa da seyahatimizin tam bir felakete dönüşmesine neden olabilir.

İlgili Haber | En Güçlü Pasaportlar

ABD, gezginlerin ön sayfada belirtilen tarihe kadar pasaportlarını kullanmalarına izin verirken, diğer pek çok ülke için bu kural geçerli değil. Örneğin, Avrupa ülkelerinin çoğunda, pasaportunuzun seyahatinizden sonraki altı ay boyunca geçerli olması gerekliliği aranıyor. Yeni Zelanda’nın doğal güzelliklerini görmek isterseniz, pasaportunuzun seyahatinizden sonraki bir ay boyunca geçerli olması gerekir. Tayland’da bir haftalık tatile gidecekseniz; pasaportunuzun son kullanma tarihi tatil sürenizden sonraki bir ayı kapsamak zorunda. Bazı ülkelerin bu konuda daha esnek gereksinimleri olsa da, yine de uzmanlar yolcuların kendilerini güvene almalarını tavsiye ediyor. Ülkelerin pasaport konusundaki özel gereksinimleri için Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesini kontrol edebilirsiniz.

İlgili Haber | Pasaport Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Pasaportunuzun süresi dolmak üzereyse beklemeyin: Süreci hemen şimdi başlatın! Bazen pasaportunuzun yenilenmesi bir kaç haftayı bulabiliyor. Planladığınız seyahatinizi bu yüzden iptal etmek zorunda kalmayın!

adbanner