A Boeing Co. 737-800 aircraft operated by Virgin Australia Holdings Ltd. prepares to land at Sydney Airport in Sydney, Australia, on Monday, February 8, 2016. Photographer: Brendon Thorne/Bloomberg

Pilotlar Yolculara Neden Alçalıyoruz Anonsu Yapar?

Uyumak, uçuşta her zaman kusursuz ve zararsız bir eylem değil!

Bazen uçağınızın çok erken ya da çok geç saatte olması nedeniyle; kendinizi uykunun kollarına bırakmak için bir an önce uçağa binmenin hayalini kurarsınız. Koltuğunuza oturduğunuz anda da uykuya esir düşersiniz.

Ancak, kalkış ve inişi uyuyarak geçirmeniz, sağlığınız için oldukça zararlı!

Bu durum, kulaklarınızda kalıcı hasarlar bırakmak da dahil olmak üzere sizi bir dizi sağlık sorunu ile karşı karşıya bırakabilir. Bunun sebebi, uçağın içindeki hava basıncının kalkış ve iniş sırasında çok hızlı değişkenlik göstermesi. Hızlı irtifa değişimleri, kulağın içindeki hava basıncını etkiliyor. Bu, östaki tüplerinde tıkanıklığa yol açıyor. Siz de kulaklarınız patlayacak gibi hissediyorsunuz.


İlgili Haber | Uçakta Kulak Tıkanıklığı Yaşayanlara Öneriler


Uyurken, kulaklarınızdaki hava basıncını dengelemek için hiçbir şey yapamazsınız. Kulaklarınız bloke olur ve baş dönmesi, kulak iltihabı, kulak zarı hasarı, burun kanaması ve hatta işitme kaybı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Kulaklarınızı korumak konusunda önerilen ipuçları arasında esneme ve sık sık yutkunmak, düzenli olarak bir kaç damla su içmek, sakız çiğnemek gibi eylemler var.

Hiç düşündünüz mü bilmem; kabin memuru ya da pilotun “iniş için alçalmaya başlıyoruz” anonsunu yapmasının temelinde de bu yatıyor olabilir mi? Uyuyanlar uyansın ve inişi uyanık olarak tamamlasınlar ve sağlıklarını korusunlar diye bu prosedür gerçekleştiriliyor olabilir.


İlgili Haber | Uçakta Uyumak Sizi Hastalıktan Korur!

adbanner