Pilotların En Özel Görevleri

Pilotluk mesleği ile ilgili algıyı, sadece ticari havayolu uçaklarını kullanan insanlar ile sınırlı tutmak elbette yanlış. Askei pilotlar ve helikopter pilotlarını da kastetmiyorum yalnızca. Özel jet, akrobasi, zirai ilaçlama ve hatta hobi amaçlı olarak hendi uçaklarını kullanan PPL (Private pilot licence) lisansına sahip olanlar da değil tam olarak kastettiğimiz.

Pilotluk yapmanın yanı sıra, uçuşlarında aynı zamanda kişisel tatmin duygusunu üst düzeye çıkararak, manevi yönden kazanımlar elde eden pilotlardan bahsediyoruz.

Havacılıktaki kariyer yolculuklarında ilk durak olmayan, çok özel ekstra görevler icra eden pilotlar ve yaptıkları özel uçuşlara yakından bakalım:

Belli Bir Amaç İçin Görev Uçuşu ve İnsani Destek

Özellikle yurt dışında, çeşitli yardım kuruluşları için uçuş görevleri yapan pilotların sayısı bir hayli fazla. Bu uçuşlar ve görevleri icra etmek pilotlara havacılık dışında manevi yönden de bir doyum sağlayabiliyor. Bu özel uçuş görevlerini gerçekleştiren pilotlar bazen dünyanın en ücra bölgelerinde, bazen de bir ormanın içine inşa edilmiş kısa, zorlu pistlere inerek; civar bölgelerdeki insanlara yiyecek, giysi ve tıbbi malzemeye gibi temel ihtiyaçların karşılanabilmesi konusunda yardım ulaştırıyor.


İlgili Haber | Dünya’nın İlk Misyoner Havayolu


Arama – Kurtarma Operasyonları

Arama – kurtarma görevleri için uçan pilotlar, genellikle kaza, deprem, sel vb. doğal felaketlerde olay yerine ilk ulaşanlar arasında. Arama kurtarma faaliyetleri bir pilotun çağrılabileceği en önemli görevler listesinde bu yüzden üst sıralarda yer alıyor.

Hava Ambulans ve Organ Nakli

Hayat kurtarmak, hava ambulansı görevlerinde uçanlar için neredeyse rutin bir iş.. Bu operasyonların çoğu helikopterlerle yapılmasına rağmen, uçaklar da uzaktaki bir tıp merkezine, özel tedavi görmeleri amacıyla hastaları taşımak için kullanılabiliyor. Operatör doktorların, bağışlanan organları ihtiyacı olan hastaya en kısa sürede nakletmesi gerekebiliyor. Bu, dünyanın dört bir yanında “en kısa sürede” uçabilmeyi gerektiren zorlu ve zamana karşı bir görev. Pilotlar da bu hassas görevin en önemli parçası durumunda.

Orman ve Vahşi Yaşam Yönetimi

Orman hizmetleri, havacılık ile ilgili bahsedilen alanlar arasında akla gelen ilk seçenekler arasında olmayabilir. Orman ve vahşi yaşam yöneticileri, göç modelleri ile göç yollarını izleme ve yangınla mücadele gibi çok çeşitli görevleri yerine getirmek için envanterlerinde bulunan uçak ve helikopterler için pilotlarla çalışırlar. Orman hizmeti görevleri için genellikle Cessna 206’lar ve yüzer donanımlı DHC-2’ler ve turboprop DC-3’ler ve DHC-6 uçakları kullanılıyor.


İlgili Haber | Dünyanın En Büyük Yangın Söndürme Uçağı


Yetkili Uçuş Tabibi (Havacılık Tıbbı Uzmanı)

Doktorların çoğu havacılığa uzak bir alanda uzmanlaşmış olsa da, havacılığa olan sevgilerini tıp alanında bir kariyer ile birleştirmek isteyenler, havacılık tıbbı uzmanı veya yetkili uçuş tabibi (AME-Aviation Medical Examiner) olmayı düşünebilir. 

Bu yolculuğu seçen hekimler, havacılık tıbbı üzerine çalışarak, uçuş kariyerlerini tehlikeye atabilecek çok çeşitli tıbbi durumlar için tedavi arayan pilotlara yardım etmek gibi önemli bir eksikliği ortadan kaldırıyor. Tüm uçuş hekimleri, ikinci sınıf veya üçüncü sınıf sertifikalar verebilir. Bazıları, hava taşımacılığı operasyonlarında uçan pilotlar için birinci sınıf sertifikalar da verebilecek olan “yetkili uçuş tabibi” olarak görev alabilirler.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Havacılık Sağlık Talimatı (SHT-3) kapsamında yetki ve görevleri net olarak açıklanan yekili uçuş tabipleri, yetkilendirilmiş bir eğitim merkezinden, FCL-3 ve ICAO-1’e uygun olarak uçuş tabipiği eğitimi almış, belirli şartlarda uçuş muayenesi yapmak için yetkilendirilmiş kişilerdir.

Bilal Çakmak

adbanner