Qantas A350’nin Kabinini İlk Kez Paylaştı

Mayıs 2022’de Avustralya’nın ulusal havayolu Qantas, şirket tarihi için heyecan verici yeni bir sayfa açarak, 12 adet Airbus A350-1000 siparişi verdi. Bu uçaklar, Qantas’ın 2025’in sonlarından itibaren başlatmayı planladığı Sunrise Projesi’nde kullanılacak. Proje kapsamında Sidney ve Melbourne gibi destinasyonlardan, New York ve Londra’ya non-stop uçuşlar gerçekleştirilmesi planlanıyor. Sunrise Projesi, ticari havacılığın sınırı olarak lanse ediliyor.

Qantas, ultra uzun mesafeli uçuşlar gerçekleştireceği A350-1000 uçaklardaki kabinlerin nasıl olacağına dair genel bir çerçeve çizmiş olsa da geçtiğimiz günlerde gerçekçi kabin çizimleri de dahil olmak üzere çok daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkaran yeni görseller paylaştı.

A350-1000, tek sınıflı düzende maksimum 480 ve üç sınıflı düzende 410’a kadar yolcu kapasitesine sahip. Ancak Qantas, bu uçakların içinde, dört sınıflı konfigürasyonda yalnızca 238 koltuk bulundurmasıyla, tüm havayolları arasında en az yolcu yoğunluğuna sahip Airbus A350-1000 uçaklarına sahip havayolu olacak. Bu yeni uzun menzilli premium kabinlerin sunumu, havacılık camiası tarafından uzun süredir bekleniyordu.

Qantas’ın A350-1000 uçaklarının kabininde koltuk yerleşimi

Qantas, ultra uzun mesafeli uçuşları daha katlanılabilir hale getirmek için, kabin tasarımları sürecinde, yalnızca Avustralya merkezli endüstriyel tasarım stüdyosu Caon Design ile değil; aynı zamanda Sidney Üniversitesi’nden uyku bilimcileriyle de çalıştı. Beş yıldan uzun süre önce başlayan tasarım sürecine, çok sayıda havacılık uzmanı da fikirleriyle katkıda bulundu.

Qantas’ın A350-1000 uçaklarının First Class & Business Class kabinlerinin genel görünümüne biraz daha yakından bakalım…

First Class Kabin

Qantas’ın Airbus A350 uçakları, 1-1-1 konfigürasyonunda altı adet first class suit barındıracak. Bu kabin, bağımsız bir kapı, koltuk ve yatağın birbirinden tamamen ayrılması gibi özel detaylarıyla, havayolu için tamamen yeni bir first class kabin olarak kurgulanmış. İlk izlenimler, Japan Airlines’ın yeni A350 uçaklarındaki first class kabine benzediğine yönelik yorumlar yapılıyor.

First class süitte ayrıca kişisel gardırop, iki kişilik yemek masası ve Bluetooth bağlantılı 32” ultra yüksek çözünürlüklü TV bulunuyor. Beklendiği üzere, tüm bunlar, sürgülü bir kapının arkasında, yolcunun mahremiyeti önemsenecek şekilde sunuluyor. Süit ayrıca banyo terliklerinden içecek şişelerine kadar, çeşitli eşyalar için altı ayrı kişisel saklama alanına da sahip.

Havayolu, USB-A ve C, AC ve kablosuz şarj çıkışları, özelleştirilebilir LED aydınlatma ve yatakta kahvaltı için ayarlanabilir yatak arkalığı dahil olmak üzere, çok sayıda detayı konsepte dahil etti.

Business Class Kabin

Qantas’ın A350-1000 uçalarında, 1-2-1 konfigürasyonunda 52 adet business class koltuk yer alacak. Havayolu burada yatak olabilen kademeli ayara sahip koltuklarla devam ediyor. Ancak her koltuk için, kendine ait kapıyla ayrılan özel bir mahremiyet alanı olduğu görülüyor.

Qantas A350-1000 Business Class

Business class sınıfındaki koltuklar, iki metreden uzun bir yatağa dönüşebiliyor. Özel eşyalar için saklama alanı ve ayna, minderli deri puf, 18″ yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran TV, büyük servis masası, özel bir aydınlatma, bluetooth ses sistemi ve birden fazla kişisel cihazı aynı anda şarj edebilmek için kablosuz şarj imkanı da sunuyor.

Qantas A350-1000 Business Class

Oldukça iyi bir business class koltuğu uçaklara yerleştirilmiş olsa da Qantas, bu alandaki rekabet göz önüne alındığında, çarpıcı ve ezberleri bozan bir konsepti uçaklarına getirmemiş gibi görünüyor.

A350’nin kabin içi turu videosunu izlemek isteyenler için

Hızlı ve Ücretsiz Wi-Fi

Qantas’ın A350 uçakları için en heyecan verici gelişmelerden biri uçak içi internet. Viasat, Qantas’ın uluslararası ağını kapsayan önemli uydu fırlatmalarını tamamladı. Qantas, Airbus A350’deki tüm yolculara ücretsiz Viasat Wi-Fi hizmeti sunacak.

Bu havayolu için çok büyük bir gelişme. Şu anda Qantas’ın hiçbir uzun mesafeli uçuşunda Wi-Fi hizmeti bulunmuyor. Bu nedenle hiç Wi-Fi hizmeti olmayan uçaklardan, bir anda ücretsiz yüksek hızlı Wi-Fi hizmetine geçiş yapmak Qantas yolcuları için harika bir gelişme olacak gibi görünüyor.

Uçakta yer alacak premium ekonomi ve ekonomi sınıfı kabinleri henüz resmi olarak tanıtılmadı. Qantas, önümüzdeki aylarda bu konuda da bir duyuru yapmayı planlıyor.


İlgili Haber | Uçakta İnternet Nasıl Çalışıyor?

adbanner