Singapur-İstanbul Rotasında A350 Dönemi

Türkiye ile Singapur ülkeleri bu yıl ticari ilişkilerinin 50’nci yılını kutluyor. 29 Ekim 1987’den bu yana, tam 32 yıldır Singapur-İstanbul uçuşlarını kesintisiz sürdüren Singapur Hava Yolları ise bugün itibariyle uçuşlarını Boeing 777-200 yerine Airbus A350-900 ile icra etmeye başladı.

Singapur Hava Yolları’nın uzun süredir devam ettirdiği filo modernleştirme çalışmaları, Türk pazarını da etkiledi. Havayolu, 1 Aralık 2019 tarihi itibariyle Singapur-İstanbul hattında teknolojik özellikleri ve konforu ile öne çıkan, dünyanın en modern geniş gövde uçaklarından biri olan A350-900 ile uçacak. Singapur Hava Yolları yeni uçağı ile, aynı zamanda en yeni uçuş sınıfı olan Premium Economy Class’ı Türkiye’deki misafirlerine sunan ilk ve tek hava yolu şirketi olma özelliğini de elde etti. Havacılık sektörünün son dönemde en önemli trendlerinden biri olan Premium Ekonomi sınıfı, yolculara ekonomi ile business arası bir deneyim sunuyor. Singapur- İstanbul hattında uçuşlar, kış sezonunda haftada 4; yaz sezonunda ise haftada 5 kez gerçekleştiriliyor.

Singapur Hava Yolları, Premium Economy Class konforunu getiren yeni uçağı A350-900’ün İstanbul’dan yapacağı ilk uçuş nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda renkli bir tanıtım yaptı. Özellikle Anadolu temalı kareografisiyle izleyenleri büyüleyen dans gösterisi sonunda, dansçıların oluşturduğu iki kuleyi birbirine bağlayan dev kurdele ise İstanbul ile Singapur arasındaki kültür köprüsünü simgelerken, izleyicilerden de büyük alkış topladı.

“Türkiye’ye güveniyoruz, Premium Economy Class’ı getiriyoruz”

Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Sek Eng Lee, tanıtım etkinliğinin açılış konuşmasında, “En yeni ve modern uçağımız A350-900’ün hizmete girmesi ve Türkiye’de Premium Economy Class konforunu başlatmış olmamız, hava yolumuzun Türkiye’ye olan güveninin bir yansımasıdır” mesajını verdi.

İlk uçuşa özel menü ve özel seyahat yastığı 

A350-900’ün Türkiye’den Singapur’a yapacağı ilk uçuşu için özel hazırlanan menüde yer alacak yemekler, Singapur Hava Yolları’nın Türkiye Facebook Sayfası’nı takip eden 100.000’den fazla kişinin oyları ile belirlendi. Business Class menüsünde Zeytinyağlı Yaprak Sarma, Adana Kebap ve Kadayıf yer alırken, Premium Economy ve Economy Class’ta uçan yolculara İmambayıldı, Adana Kebap ve Sütlaç gibi Türk Mutfağı’nın en sevilen lezzetleri sunuldu. Ayrıca her bir yolcuya ünlü Fransız modacı Pierre Balmain tarafından tasarlanan Sarong Kebaya hostes üniforma kumaşlarından dört renkte hazırlanmış seyahat boyun yastığı hediye edildi.

Jetlag etkisini azaltan uçak

Singapur Hava Yolları’nın Airbus 350-900 uçağında 42 Business Class, 24 Premium Economy ve 187 Economy Class olmak üzere toplam 253 koltuk bulunuyor. İleri teknolojisi ve üstün operasyon verimliliği ile yolculara çok daha gelişmiş bir seyahat deneyimi sunan Airbus 350-900’de daha yüksek tavan, daha geniş pencereler ve daha geniş iç gövdenin yanı sıra jetlag etkisini azaltmak üzere özel olarak tasarlanmış kabin içi aydınlatma sistemi de bulunuyor. Uçakta ayrıca Wi-Fi erişimi ve son teknoloji dokunmatik ekranlı kabin içi eğlence sistemi KrisWorld yolcuların hizmetine sunuluyor.

Singapur Hava Yolları en modern uçaklardan biri olan A350’yi operasyona alarak bir önceki uçak tipine göre %25 daha az karbon salınımı ve yakıt tüketimi sağlayacak.  A350-900, daha aerodinamik bir tasarım, daha hafif malzemeler, çok daha sessiz motor ve daha geniş bir kabin alanına sahip.

Bir Bakışta | Singapur Hava Yolları ve Muhammed YILMAZ

Kasım 2018’de havayolunun özel davetiyle, A350’nin ultra uzun menzilli versiyonu (A350ULR) ile icra edilen dünyanın en uzun non-stop ticari seferini deneyimlemiştim. Singapur-Newark arasında yaklaşık 17,5 saat süren uçuşa dair detayları anlattığım video, 316 bin kişi tarafından izlendi. Bu özel davet kapsamında 100 saatte dünyanın çevresinde de bir tam tur attım.

İlgili Haber | 100 Saatte Dünya Turu

Ayrıca 12 Ekim 2015’te Singapur Hava Yolları renklerine boyanan ilk Airbus A350’nin fabrikadan çıktığı gün, Airbus’ın merkezi Toulouse’da bu tarihi olaya şahitlik eden dünyanın çeşitli ülkelerinden 20 havacılık yazarı arasında Türkiye’den sadece ben vardım.

https://www.instagram.com/p/8vvRlBFziQ/?igshid=c9iq4iwi3pkh

adbanner