Suudi Arabistan’da Neom Havalimanı Şehri İlk Kez Görüntülendi

İran merkezli Kalbod Design Studio, Suudi Arabistan’daki Neom Airport City konseptine dair görselleri ilk kez yayınladı. Kurulacak şehir, ülkenin geliştirmeyi planladığı Suudi Arabistan’ın Neom metro bölgesinin bir parçası olacak.

Suudi Arabistan devleti, ‘Suudi Vizyon 2030’ planı kapsamında ekonomisini çeşitlendirmek amacıyla farklı havalimanlarının yanı sıra ülkenin yeni ulusal havayolu Riyadh Air’in de 2025’te operasyonlarına başlamasını bekliyor. Ayrıca NEOM Havayolları isimli yeni bir havayolunun kurulması da planlanıyor.

İran merkezli bir mimarlık stüdyosu olan Kalbod Design Studio, Suudi Arabistan’da Neom’un planlanan kentsel alanına hizmet edecek bir havaalanı olan Neom Airport City konseptine dair görseller yayınladı. Bölgede halihazırda bir havaalanı Neom Bay Havalimanı (NUM) bulunurken, ülkede başka bir NEOM Uluslararası Havalimanı (NIA) inşa edilmesi planlanıyor. Dallas merkezli altyapı danışmanlık firması, Mart 2023’te NIA projesinin yönetim ihalesini kazandı.

Kendine özgü turistik cazibe

Neom Havalimanı Şehri, Suudi Arabistan’ın Neom projesi ile küresel arenada sağlam bir bağlantı kurmak için stratejik olarak konumlandırılmış vizyoner bakış açısını temsil ediyor. Neom Havalimanı, bölgenin iletişim ihtiyaçlarına yanıt olarak, 170 kilometre uzanan bir şehir olan ‘THE LINE’ ile stratejik bir diyalog kuruyor. Sonuç olarak, THE LINE’ ve potansiyel havaalanının, erişilebilirlik ve ekonomik entegrasyon açısından simbiyotik bir ilişki oluşturması hedefleniyor.

Kalbod Design Studio tarafından yapılan açıklamada “Çok yönlü işlevselliğiyle öne çıkan bu proje, bölgenin turizme verdiği önemle uyumlu olacak şekilde titizlikle tasarlandı” ifadeleri kullanıldı. Havalimanının aynı zamanda farklı bir turistik cazibe merkezi olacağı da belirtildi. Örneğin Singapur Changi Havalimanı (SIN), özellikle Jewel Changi Terminali’nin 2019’daki açılışından bu yana, kendisini “başlı başına bir yaşam tarzı ve perakende satış noktası” olarak tanımlıyor.

Havaalanında “müzeler, galeriler ve sergilerin cazip destinasyonlar olarak hizmet vermesini, hem turistleri hem de Neom ziyaretçilerini cezbetmesi planlanıyor. Bu çabanın ana mantığının, birden fazla şehir yaratmak olduğu ve her birinin kendine özgü ve çeşitli mikro iklimler yaratması olduğu belirtiliyor. Bu yenilikçi yaklaşım, projenin çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe olan bağlılığının ayrılmaz bir parçası olarak lanse ediliyor.

Neom Airport City, bölgenin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak ve gezginler için en iyi deneyimle, kesintisiz küresel bağlantı sağlayacak şekilde tasarlandı. Suudi Arabistan’ın mega projesinin ayrılmaz bir parçası olan bu havaalanı, bu yeni şehrin ortaya çıkışında dönüştürücü bir rol oynayacak.

Suudi Arabistan’ın turizm hamlesi

Ocak 2016’da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ülke ekonomisini fosil yakıta dayalı gelirlerden uzaklaştırmak için ‘Suudi Vizyon 2030’ programını başlattı. Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu olan Kamu Yatırım Fonu (PIF), başlatılan dönüşümün merkezinde yer alıyor.

PIF, eski Etihad Havayolları CEO’su Tony Douglas liderliğinde ülkenin yeni ulusal havayolu Riyadh Air’i kurdu. Havayolu, 39 adet kesin 33 opsiyonlu olmak üzere toplam 72 adet Boeing 787-9 siparişi verdi. Riyadh Air’in 2025 yılında uçuşlara başlaması planlanıyor.

Yatırım fonu, aynı zamanda metropol bölgesinde konuşlanacak olan NEOM Airlines isimli başka bir havayolunun faaliyete başlamasından da sorumlu. Şirketin eski CEO’su Klaus Goersch’e göre, havayolunun 2024 yılı sonunda uçuşlara başlaması planlanıyordu. Ancak eski British Airways yöneticisi Goersch’in LinkedIn profili, NEOM Havayolları’ndan ayrıldığını ve Ekim 2023’te Air India’da başkan yardımcısı (EVP) ve baş işletme sorumlusu (COO) olarak göreve başladığını gösteriyor.

adbanner